Tekstil atıksularının elektrokoagülasyon, ozon ve elektrokoagülasyon-ozon yöntemleriyle arıtılabilirliğinin incelenmesi
Investigation of the treatability of textile wastewater by electrocoagulation, ozone and electrocoagulation-ozone methods
  1. Tez No: 753882
  2. Yazar: MEHMET MURAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN BOYSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Tekstil endüstrisinde kullanılan boyar maddelerin kimyasal özellikleri farklılık göstermektedir. Tekstil endüstrisinden meydana gelen atıksular çevre açısından toksik etki oluşturmaktadır. Bu çalışmada Sunfix Yellow Spd, Sunfix Red Spd ve Reactobond Black B boya karışımı içeren tekstil atıksuyu numunesine ozon, elektrokoagülasyon ve ozon-elektrokoagülasyon yöntemlerinin optimum arıtma koşulları araştırılmıştır. Yapılan deneysel sonuçlar için KOİ ve renk analizi için 436, 525 ve 620 dalga boylarında ölçüm yapılmıştır. Elektrokoagülasyon prosesi için (pH:5, akım yoğunluğu: 0,25 mA/cm2, reaksiyon süresi: 15 dk numune hacmi:100 mL) KOİ giderim verimi %76,75 renk analizinde 436, 525, 630 dalga boyları için sırasıyla %87,72, %91,54 ve %92,02 olarak bulunmuştur. Ozon prosesi için (pH: 9, ozon dozu: 1200 mg/L, reaskiyon süresi: 40 dk, numune hacmi: 100 mL) KOİ giderim verimi %90,46 renk analizinde 436, 525, 630 dalga boyları için sırasıyla %94,88, %97,50 ve %98,91 olarak bulunmuştur. Ozon-elektrokoagülasyon prosesi için (pH: 9, akım yoğunluğu: 0,25 mA/cm2, ozon dozu: 1200 mg/L, reaksiyon süresi: 15 dk, numune hacmi: 100 mL) KOİ giderim verimi %87,88 renk analizinde 436, 525, 630 dalga boyları için sırasıyla %96,70, %98,45 ve %99,18 olarak bulunmuştur. Yapılan analizler sonucunda arıtma verimleri ve işletim maliyetlerine göre kıyaslandığında en uygun arıtma yönteminin ozon-elektrokoagülasyon olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The chemical properties of dyestuffs used in the textile industry differ. Wastewater from the textile industry has a toxic effect on the environment. In this study, optimum treatment conditions of ozone, electrocoagulation and ozone-electrocoagulation methods were investigated for textile wastewater sample containing Sunfix Yellow Spd, Sunfix Red Spd and Reactobond Black B dye mixture. For the experimental results, measurements were made at 436, 525 and 620 wavelengths for COD and color analysis. The COD removal efficiency for the electrocoagulation process was 76.75%, in color analysis, it was found as 87.72%, 91.54% and 92.02% for the wavelengths of 436, 525 and 630, respectively. The COD removal efficiency for the ozone process was 90.46%, in color analysis, it was found to be 94.88%, 97.50% and 98.91% for 436, 525 and 630 wavelengths, respectively. The COD removal efficiency for the ozone-electrocoagulation process was 87.88%, in color analysis, it was found as 96.70%, 98.45% and 99.18% for 436, 525 and 630 wavelengths, respectively. As a result, it seems that the most suitable treatment method is ozone-electrocoagulation when the treatment efficiencies and operating costs were compared.