BOA.ML.VRD.TMT.d 7226 numaralı Balıkesir yörüklerine ait Temettuat Defterinin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
The evaluation and the transkription of Balıkesir nomads Official Goods and Chattels Records numbered as BOA.ML.TMT.d 7226
- Tez No: 753880
- Danışmanlar: PROF. DR. NAHİDE ŞİMŞİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 704
Özet
Osmanlı Devletinde Tanzimat devrinde yapılan yeniliklerden en dikkat çekici olanı vergi usulünde yapılan değişikliktir. Bu dönemde önceden çeşitli isimlerle toplanan vergiler düzenlenerek Tanzimat'ın uygulandığı eyaletlerde yeni bir vergi toplama usulüne geçilmiştir. Merkezden gönderilen geniş yetkili memurlar bu eyaletlerde temettü sayımlarında defterler tutmuştur. Bu sayımlarda tutulan defterlere temettuat defterleri denilmiştir. Bu çalışmada BOA. ML. VRD. TMT. d.7226 Numaralı temettuat defteri kullanılarak XIX. Yüzyıl ortalarında ait iktisadi veriler elde edilmeye çalışılmıştır. Vergi mükelleflerinin gayrimenkulleri bunların kıymetleri gelirleri ödediği vergiler gibi bilgiler içermektedir.
Özet (Çeviri)
The most striking of the innovation made in the Tanzimat Era in the Ottaman Empire is the change in the tax procedure. In his period, a new tax collection method was introduced by renovating taxes which were collected under variousnames in the states where the Tanzimat was implemented. Widely authorized officers sent from the center kept books on dividend counts in these states. The books censuses are called temettuat books In this staduy by using BOA. ML. VRD. TMT. d. The dividend book numbered 7226, XIX. Econoic data of the middle of the century were tried to be obtained. It includes information suchas taxpayers real estate their values, income, taxes paid.