Popüler romanlar üzerine üslup incelemesi
Stylistic analysi̇s of popular novels
  1. Tez No: 1009374
  2. Yazar: TUĞÇE TOPCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Her metnin kendine özgü bazı özellikleri vardır. Metinlerin kendilerine özgü bu özellikleri onların üslubunu belirler. Edebî metinler arasında önemli bir yeri olan roman pek çok kişi tarafından sevilen ve tercih edilen bir türdür. Özellikle popüler romanlar geniş kitleler tarafından talep gören eserler arasında yer alır. İlgi çekici konuları, sade ve kolay anlaşılır dilleri ya da sürükleyici anlatımları gibi etkenler dolayısıyla popüler romanlar geçmişte olduğu gibi günümüzde de oldukça ilgi görmektedir. Kendilerine has bazı üslup özellikleri bulunan popüler romanların en önemli özelliklerinden biri geniş kitlelerce kabul görmeleri ve buna bağlı olarak da çok satanlar listelerinde yer almalarıdır. Bu çalışmada ele alınacak olan romanlar da çok satanlar listeleri dikkate alınarak ve uzman görüşlerinden yararlanılarak seçilmiştir. Bu doğrultuda Sabahattin Ali'nin Kürk Mantolu Madonna, Zülfü Livaneli'nin Serenad, Ahmet Ümit'in Kayıp Tanrılar Ülkesi ve Gülseren Budayıcıoğlu'nun Camdaki Kız romanları değerlendirmeye alınmıştır. Bu eserler üslup özellikleri bakımından incelenmiştir. İncelemeler sonucunda dört romanın birbirine benzer özellikleri olduğu gözlemlenmiş, özellikle romanlardaki anlatım tekniklerinin zenginliği, romanların yapı unsurlarındaki benzerlikler, dillerinin akıcı ve anlaşılır olması yönünden seçilen popüler romanların ortak üslup özelliklerinin olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Every text has its own distinctive features, and these features determine its style. The novel, which holds an important place among literary texts, is a genre that is widely preferred and appreciated by a broad audience. Popular novels, in particular, continue to attract significant attention today, just as they did in the past, due to their engaging themes, clear and simple language, and compelling narrative techniques. One of the most prominent characteristics of popular novels is their acceptance by large audiences and, accordingly, their presence on bestseller lists. The novels examined in this study were selected based on these criteria and with reference to expert opinions. In this context, Kürk Mantolu Madonna by Sabahattin Ali, Serenad by Zülfü Livaneli, Kayıp Tanrılar Ülkesi by Ahmet Ümit, and Camdaki Kız by Gülseren Budayıcıoğlu were analyzed. As a result of the analysis, it has been observed that these four novels share similar stylistic features. In particular, the richness of narrative techniques, similarities in structural elements, and the use of fluent and comprehensible language stand out as common stylistic characteristics of these popular works.