Antibacterial activity of biosynthesized nanoparticles by pyocyanin pigment against biofilms formed Escherichia coli isolated from different clinical sources
Farklı klinik kaynaklardan izole edilen Escherichia coli tarafından oluşturulan biyofilmlere karşı piyosiyanin pigmenti ile biyosentezlenen nanopartiküllerin antibakteriyel aktivitesi
- Tez No: 753900
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAR KEMAL YAZGAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ LAİTH AHMAD YAAQOOB
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Ekim 2021'den Nisan 2022'ye kadar, bu çalışma, idrar yolu enfeksiyonu (İYE) olarak adlandırılan semptomları olan hastalardan toplanmış 100 örneği içermiştir ve bu örnekler, Irak Al-Yarmouk Hastanesi'ndeki hem cinsiyet, hem de kadın hastalardan toplanmıştır. İdrar yolu enfeksiyonu (İYE) hastalarına yönelik 100 idrar örneğinin mikroskobik ve biyokimyasal testler ile izolasyonu ve teşhisinin yapılmasının ardından 40 Escherichia coli izolatı elde edilmiştir. Antimikrobiyal duyarlılık 15 farklı antibiyotik türü ile test edilmiş olup, E. coli suşlarının Gentamisin, Trimetoprim/Augmentin ve Tetrasiklin gibi antibiyotiklere en yüksek direnç oranlarını gösterdiği belirlenmiştir.Piperacillin, Amikacin, Meropenem, Tobramycin, Cefotaxime ve Levofloksasin'e karşı hassastır. Kongo kırmızı agar kullanımından kaynaklanan 40 E. coli izolatı için biyofilm oluşumunun tespiti, izolatların biyofilm oluşturma konusunda dikkate değer bir yüksek yetenek göstermiş olup, bunun sonucunda izolatların 32'si (%80) biyofilm fenotipi için pozitif iken, 8'i (20) biyofilm üretmemiştir. Piyosiyanin ile biyosentezlenen Fe2O3 nanopartiküllerinin inhibitör etkisi, test edilen E. coli izolatları tarafından 0,2, 0,4 ve 0,8 mg/mL olan farklı konsantrasyonlarda üretilen biyofilmlere karşı alt mikrofonların daha da seyreltilmesi ile umut verici antibiyotik aktivitesi gösterdi. En yüksek inhibisyon oranı, 1 numaralı delikte 0.8'lik bir konsantrasyondaydı
Özet (Çeviri)
From October 2021 until April 2022, this study included 100 samples have been collected from patients with symptoms referred to as a urinary tract infection (UTI) and these samples have been collected from in iraq Al-Yarmouk Hospital patients of both gender, males and females. After conducting the isolation and diagnosis of 100 urine samples for urinary tract infection (UTI) patients by microscopy and biochemical tests, 40 Escherichia coli isolates have been obtained. Antimicrobial sensitivity has been tested with 15 different types of antibiotics, E. coli strains showed the highest rates of resistance to the following antibiotics (Gentamycin, Trimethoprim/ Augmentin, and tetracycline ). While has been sensitive to (Piperacillin, Amikacin, Meropenem, Tobramycin, Cefotaxime, and Levofloxacin). The biofilm formation of 40 isolates of Escherichia coli generated on MacConkey agar was revealed. As 32 (80%) of the isolates were positive for biofilm phenotype while 8 (20%) isolates of Escherichia coli did not produce biofilm. The inhibitory effect of Fe2O3 nanoparticles biosynthesized with pyocyanin showed promising antibiotic activity against biofilms produced by the tested E. coli isolates at different concentrations of which 0.2, 0.4, and 0.8 mg/mL with the further dilution of the sub-MICs, The highest inhibition rate was at a concentration of 0.8 in hole No. 1.