The evolution of Arab political identity in the context of Arab Spring: A social constructivist perspective
Arap Baharı bağlamında Arap siyasi kimliğinin evrimi: Sosyal inşacı perspektif
- Tez No: 753902
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADRİ KAAN RENDA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Arap siyasi kimliği, farklı gelişim evrelerine rağmen, sosyal ve tarihsel bağlama bağlı olarak ortaya çıkmış, evrilmiş ve söylem yoluyla tezahür etmiştir. Çeşitli ideolojik akımlar arasında, geç Osmanlı yönetimine ve Batı egemenliğinin bölgeye nüfuz etmesine bir tepki olarak gelişen Arap milli kimliği, 19. yüzyılın sonlarından 20. yüzyılın ikinci yarısına kadar Arap dünyasındaki olayların seyrine egemen olmuştur. İki savaş arası (1918-1939) ve 1945 sonrası dönemlerde milliyetçi ve sömürgecilik karşıtı Pan-Arap milliyetçi hareketine dönüşürken 1950'ler ve 1960'larda sosyalist liderlerin önderliğinde Nasırcılıkla doruğa çıktı. 1967'den sonrasında çeşitli sebepler bölgede Pan-Arabizm'in gerilemesine ve İslamcılığın yükselişine yol açtı. Ancak küreselleşmeyle birlikte değişen dünya düzeni ve bağlam, İslamcılığın kendi içerisinde farklı formlara ayrılmasını ve kökleri 18. yüzyıla kadar uzanan Arap liberal düşüncesinin yeniden canlanmasını beraberinde getirdi. 21. yüzyılın başlarında ise gençlerin önderliğinde otoriter rejimleri devirerek kapsayıcı ve hesap sorulabilir bir siyasi liderlik, işleyen ekonomik sistem ve adil ve istikrarlı bir sosyal düzen talep eden demokrasi yanlısı ayaklanma dalgası bölgeyi sarstı. Bu noktada, kimliğin Arap dünyasındaki siyasi ve sosyal mobilizasyondaki rolünü dikkate alan bu tez, Arap Baharı bağlamında Arap siyasi kimliğinin evrimini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma, araştırma yöntemi olarak Söylem Analizi (SA)'ne dayanırken araştırma bulgularını değerlendirmek için Sosyal İnşacılık teorisine başvurmaktadır. Sonuç olarak bu tez, Arap Baharı bağlamında sosyal gerçeklik ve algıların dil kullanımı aracılığıyla yeniden inşa süreci üzerine, mevcut Arap siyasetine hâkim olamamasına rağmen, Arap siyasi kimliğinin İslamcı bir çizgiden Post-İslamcı ve liberal bir düşünceye doğru evrildiğini savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Arab political identity, despite its different paths of development, has emerged and evolved depending on the social and historical context and manifested through discourse. Among different ideological currents, Arab national identity, which developed as a reaction to the late Ottoman rule and the advance of Western influence in the region, dominated the course of events in the Arab world from the late 19th to the second half of the 20th century. In the interwar (1918-1939) and in the post-1945 periods, it turned out to be an anti-colonial and pan-Arab national movement, culminating with Nasserism led by nationalist and socialist figures in the 1950s and 1960s. After 1967, a variety of reasons led to the decline of pan-Arabism and the rise of Islamism in the region. However, the changing context and world order with globalization brought about the split of Islamism into different forms and a revival of Arab liberal thought dating back to the 18th century. At the beginning of the 21st century, a youth-led wave of pro-democracy uprisings shook the region, demanding an inclusive and accountable political leadership, a functioning economic system, and a just and stable social order upon the overthrow of authoritarian regimes. At this point, considering the role of identity in political and social mobilization in the Arab world, this thesis aims to examine the evolution of Arab political identity in the context of the Arab Spring. The study relies on Discourse Analysis (DA) as a research method, while the theory of Social Constructivism is used to evaluate the research findings. Consequently, this thesis argues that Arab political identity has evolved from an Islamist ideology toward a post-Islamist and liberal thought, despite its failure to dominate current Arab politics, in the context of the Arab Spring upon the reconstruction of social reality and perceptions through language-in-use.