Chia (Salvia hispanica L.) tohumu müsilajının geleneksel salep içeceği üretiminde stabilizatör olarak kullanımı
Utilization of chia (Salvia hispanica L.) seed mucilage as a stabilizer in preparation of traditional salep drink
  1. Tez No: 753918
  2. Yazar: ALEV ALTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, chia tohumundan kontrollü ortamda ekstrakte edilip kurutularak elde edilen müsilaj tozunun farklı oranlarda (%10, 20, 30 ve 40) salep tozu ile ikame edilmesiyle hazırlanan geleneksel sıcak salep içeceklerinin kurumadde, protein, pH, titrasyon asitliği, renk, su aktivitesi, serum ayrılması ve zeta potansiyeli değerleri ile reolojik ve duyusal özellikleri araştırılmıştır. Salep tozu yerine farklı oranlarda chia müsilajı tozu kullanımı salep içeceklerinin kurumadde ve protein içerikleri ile pH ve asitlik (%) değerleri üzerinde etkili olmamıştır (p>0,05). Salep içeceği üretiminde müsilaj kullanımı örneklerin L* ve a* değerlerinin azalmasına ve b* değerinin artmasına neden olmuş ancak 0,68-2,16 aralığında belirlenen ∆E* değerleri müsilaj ilaveli örneklerin kontrol salep örneğinden tüketiciler tarafından ayırt edilemeyeceğini göstermiştir. Üretimde kullanılan chia müsilajı tozu oranı artışına bağlı olarak salep içeceklerinin görünür viskozite değerlerinin arttığı görülmüştür (p0,05). Salep içeceği üretiminde salep yerine chia müsilajı tozunun %30 oranına kadar ikamesinin örneklerin duyusal özelliklerini olumsuz yönde etkilemediği tespit edilmiştir (p>0,05). Sonuç olarak, chia tohumu müsilajının geleneksel salep içeceği üretiminde %30'a kadar salep tozu ile ikame edilmesinin uygulanabilir olduğu tespit edilmiştir. Geleneksel salep içeceğinin üretilmesinde lezzet verici ve stabilizatör olarak kullanılan salep tozunun yerine chia müsilajının alternatif kullanım potansiyelinin olmasının hem salebin kaynağı olan orkide bitkilerinin korunması hem de salep içeceğinin üretim maliyetinin düşürülmesine katkı sağlayabileceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, dry matter, protein, pH, titration acidity, color, water activity, phase separation, zeta potential values, as well as rheological, and sensory properties of traditional salep drinks prepared by the substitution of salep powder by mucilage, which had been produced by controlled extraction from and lyophilization of chia seeds, at several ratios (10, 20, 30, and 40%) were determined. Substitution of salep powder by chia seed mucilage powder did not influenced the dry matter and protein contents of salep drinks besides their pH and acidity (%) values (p>0.05). The use of chia seed mucilage in the preparation of salep drinks decreased the L* and a* color values of drinks and increased their b* values; however, the color difference (∆E*) values of drinks between 0.68 and 2.16 showed that the incorporation of mucilage powder into salep drinks could be hardly distinguished by consumers from control drinks in terms of their color. Results indicated that an increase of chia seed mucilage contents in salep drinks also increased the apparent viscosity of drinks (p0.05). The substitution of salep powder by chia seed mucilage powder up to 30% did not influence the sensory properties of drinks adversely (p>0.05). As a result, the substitution of salep powder by chia seed mucilage powder up to 30% was highly recommended in the preparation of traditional salep drinks. The substitution of salep powder, a flavoring agent and stabilizer, by chia seed mucilage powder could be a potential alternative in the preparation of traditional salep drinks, and this could contribute towards the protection of orchid plants, the source of salep, and reduce production costs for salep drinks.