Molecular study the INF–Ɣ(+874A/T) polymorphism and some biochemicaltest in patient with breast cancer
Meme kanseri hastalarında moleküler INF–Ɣ(+874A/T) polimorfizm ve som biyokimyasal testinin çalışması
- Tez No: 753919
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAR KEMAL YAZGAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMED HAMAD SALEH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Mevcut çalışma, IFN-γ(+874A/T) polimorfizminin Meme kanseri ile korelasyonunu araştırmayı ve karaciğer fonksiyonlarını ve böbrek fonksiyonlarını tahmin etmeyi amaçladı. Bu çalışmaya meme kanserli toplam (80) kadın dahil edildi. Hastaların yaşları 25 ile 70 arasında değişiyordu. Ocak-Mart 2022 arasında bu hastalar Irak'ın Kerkük kentindeki Kerkük Onkolojisi merkezine yatırıldı (2022). Ayrıca bu araştırmaya (50) sağlıklı kişi kontrol grubu olarak dahil edildi. Mevcut çalışmanın sonuçları, çalışılan gruplar arasında önemli farklılıklar olduğunu göstermiştir. Hastalarda ise kreatinin ve üre düzeyi kontrol grubuna göre anlamlı artış gösterdi. Hastalarda ise ALT düzeyi kontrol grubuna göre anlamlı olmayan (P≤0,05) artış gösterdi. Hastalarda ALP düzeyi kontrol grubuna göre anlamlı (P≤0,05) artış gösterirken. Son olarak, genotip sıklığı ile BC arasında istatistikselolarak anlamlı bir bağlantı vardı, bulgularımız IFN- γ +874 A/T AT genotipine sahip hastaların malign bir aşamaya ilerleme olasılığının daha yüksek olduğunu ortaya koydu. Sonuç olarak, AA genotipine sahip olmak, durum için daha iyi bir prognoz ile ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
The current work aimed to study the correlation of IFN-γ(+874A/ T) polymorphism with Breast cancer and estimate the liver functions and the renal functions. This study included a total of (80) women with breast cancer. The patients' ages ranged from 25 to 70. Between January to March 2022, these patients were admitted to Kirkuk Oncology center, Iraq (2022). In addition, (50) healthy people were included as a control group in this investigation. The results of the current study demonstrated significant differences between studied groups. Whereas, creatinine and urea level in patients was showed significant increase compare with control group. Whereas, ALT level in patients was showed non-significant (P≤0.05) increase compare with control group. While, ALP level in patients was showed significant (P≤0.05) increase compare with control group. Finally, Our results showed that patients with the IFN-γ +874 A/T AT genotype were much more likely to advance to a malignant stage, and that there was a statistically significant relationship between genotype frequency and BC. As a result, possessing the AA genotype is associated with a better prognosis for the condition.