Otantik liderlik ve örgüt yanlısı etik olmayan davranışların grup çıktılarına etkileri
The effects of authentic leadership and unethical pro-organizational behavior on group outcomes
  1. Tez No: 753925
  2. Yazar: NAZLI MAMMADOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ ÖZGENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Turizm işletmelerinin rekabet gücünü kısıtlayan örgüt yanlısı etik olmayan davranışlar ve rekabet gücünü iyileştiren örgütselsel vatandaşlık davranışları üzerinde otantik liderlik ve çalışma ekibindeki işbirliğinin etkileri ihmal edilmiştir. Dolayısıyla bu çalışmanın amacı, turizm işletmelerinde otantik liderlik ve örgüt yanlısı etik olmayan davranışların grup çıktılarına etkilerini ortaya koymaktır. Araştırmanın örneklemini Nevşehir ilindeki turizm işletmeleri çalışanlar oluşturmaktadır (n=284). Araştımada veriler, daha önce güvenirliği ve geçerliliği test edilen ölçeklerden oluşan bir anket yardımıyla toplanmıştır. Doğrulayıcı faktör analizi yardımıyla ölçüm modeli oluşturulduktan sonra araştırmanın hipotezlerini test etmek için yapısal eşitlik modellemesi ve Jeremy Dawnson slope testinden yararlanılmıştır. Araştırma bulgularına göre otantik liderliğin örgütsel vatandaşlık davranışları üzerinde pozitif etkiye sahip olduğu ortaya konulmuştur. Buna karşın örgüt yanlısı etik olmayan davranışların örgütsel vatandaşlık davranışı üzerinde negatif etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda korelasyon analizi sonuçlarına göre çalışma ekibinde işbirliği ile örgütsel vatandaşlık davranışları arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu, ancak örgüt yanlısı etik olmayan davranışlar ile örgütsel vatandaşlık davranışları arasında negatif yönlü bir ilişki olduğu ortaya konulmuştur. Ayrıca slope testi sonuçlarına göre, çalışma ekibindeki düşük işbirliğinin hem otantik liderlik ile örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişkide, hem de örgüt yanlısı etik olmayan davranışlar ile ÖVD arasındaki ilişkide düzenleyici etkiye sahip olduğu ortaya konulmuştur. Son olarak bu çalışmanın kısıtları verilmiş, turizm işletmeleri yöneticileri ve çalışanları açısından araştırma bulgularına dair çıkarımlar yapılmış ve gelecekte araştırma konusu ile ilgili yapılacak çalışmalara ilişkin bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The effects of authentic leadership and cooperation in the work team on unethical pro-organizational behaviors that limit the competitiveness of tourism enterprises and organizational citizenship behaviors that improve competitiveness have been neglected. Therefore, the aim of this study is to reveal is to reveal the effects of authentic leadership and pro-organizational unethical behaviors on group outcomes in tourism businesses. The sampling of the study consists of employees of tourism enterprises operating in Nevşehir province (n=284). In the study, data were collected with the help of a questionnaire consisting of scales whose reliability and validity were tested before. After the measurement model was created with the help of confirmatory factor analysis, structural equation modelling and Jeremy Dawnson slope test were used to test the hypotheses of the research. According to the research findings, it revealed that authentic leadership had a positive effect on organizational citizenship behaviors. Nevertheles, it determined that pro-organizational unethical behaviors had a negative effect on organizational citizenship behavior. At the same time, according to the results of the correlation analysis, it was revealed that there is a positive relationship between cooperation in work team and organizational citizenship behaviors, but there is a negative relationship between pro-organizational unethical behaviors and organizational citizenship behaviors. Furthermore, according to the results of the Slope test, it revealed that low cooperation in the study team had a moderating effect on both the relationship between authentic leadership and organizational citizenship behavior, and the relationship between pro-organizational unethical behaviors and OCB. Finally, the limitations of this study were given, impilcations were made about the research findings in terms of tourism business managers and employees, and some suggestions were presented for future studies on the subject of research.