Şanlıurfa sıra geceleri ve turizm ilişkisi: Sıra gecesi düzenleyen işletmeler üzerinden bir değerlendirme
Relationship with Sanliurfa sıra gecesi and tourism: An evaluation on businesses organizing sıra gecesi
- Tez No: 753928
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Turizm, Music, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Şanlıurfa sıra geceleri ve müzik üzerine birçok çalışma bulunmaktadır fakat Türkiye'de Şanlıurfa sıra gecelerinin turizme etkisi üzerine bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmanın temel amacı Şanlıurfa'daki geleneksel sıra gecesi aktivitelerinin turizme etkisinin değerlendirilmesidir. Çalışmada yarı yapılandırılmış bir soru formu ile görüşme tekniği kullanılmış ve Şanlıurfa'da sıra gecesi düzenleyen 19 işletme üzerinden veriler toplanmıştır. Ortaya çıkan bulgular Şanlıurfa'daki sıra gecesinin turizmi doğrudan etkileyen bir turistik çekicilik unsuru olduğu, ziyaretçiler için vazgeçilmez bir aktiviteye dönüştüğü; destinasyon memnuniyeti açısından sıra gecelerinin eğlence ihtiyacını karşılayan aynı zamanda kültürel etkileşime de olanak sağlayan bir miras değeri olduğu görülmüştür. Geçmişe göre işletme sayısında ve işletmelerin hizmet unsurlarında değişimler olduğu tespit edilmiştir. Kadın ve erkeklere bir arada hizmet veren hem alkollü hem de alkolsüz işletmelerin olduğu; kentin turistik eğlence imajında sıra gecesinin çok belirgin bir yer işgal ettiği tespit edilmiştir. Sıra gecesi talebini büyük oranda seyahat acentelerinin yönlendirdiği, kentteki işletmeler arasında yoğun rekabetin olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
There are many studies on Şanlıurfa sira nights and music, but there is no study on the impact of Şanlıurfa sira nights on tourism in Turkey. The main purpose of this study is to evaluate the effects of traditional sira night activities in Şanlıurfa on tourism. In the study, a semi-structured questionnaire and interview technique were used and data were collected from 19 businesses that organized sira night in Şanlıurfa. The findings revealed that sira night in Şanlıurfa is a tourist attraction that directly affects tourism and has turned into an indispensable activity for visitors; In terms of destination satisfaction, it has been seen that sira nights are a heritage value that meets the entertainment needs and also allows cultural interaction. It has been determined that there are changes in the number of enterprises and service elements of enterprises compared to the past. There are both alcoholic and non-alcoholic businesses that serve women and men together; It has been determined that sira night occupies a very prominent place in the touristic entertainment image of the city. It has been revealed that the demand for sira night is mostly driven by travel agencies and there is intense competition among the businesses in the city.