Algılanan otantikliğin hatırlanabilir turizm deneyimi ve tavsiye davranışına etkisinde akış deneyiminin rolü: Şanlıurfa Sıra Gecesi katılımcıları üzerinde bir araştırma
The role of flow experience in the effect of perceived authenticity on memorable tourism experience and recommend behaviour: A research on Şanlıurfa Sıra Gecesi participants
  1. Tez No: 740179
  2. Yazar: ABDULVAHAP ALTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULCELİL ÇAKICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Çalışmanın amacı algılanan otantiklik, akış deneyimi, hatırlanabilir turizm deneyimi ve tavsiye etme niyeti arasındaki ilişkiyi Şanlıurfa sıra gecelerine katılan yerli turistlerin algıları çerçevesinde incelemektir. Araştırmanın ana evrenini kültür turistleri çalışma evrenini ise Şanlıurfa sıra gecelerine katılan yerli turistler oluşturmaktadır. Çalışmada cinsiyet ve yaşa göre kota örnekleme tekniği kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket kullanılmış ve analizlerde kullanılmak üzere 657 anket elde edilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre sıra gecesine katılan yerli turistlerin sıra gecesini otantik olarak algıladıkları ve sıra gecesinde akış deneyimi yaşadıkları belirlenmiştir. Bunun yanında algılanan otantikliğin akış deneyimi ve hatırlanabilir turizm deneyimini olumlu yönde etkilediği tavsiye etme niyeti üzerinde ise doğrudan anlamlı bir etkisi olmadığı saptanmıştır. Algılanan otantikliğin, akış deneyimi ve hatırlanabilir turizm deneyimi aracılığıyla tavsiye etme niyetini olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir. Ayrıca akış deneyiminin hatırlanabilir turizm deneyimi ve tavsiye etme niyetini olumlu yönde etkilediği, hatırlanabilir turizm deneyiminin de tavsiye etme niyetini olumlu yönde etkilediği belirlenmiştir. Son olarak, özellikle yerel restoranlarda ve etnik restoranlarda kullanılabilecek geçerliği ve güvenirliği kanıtlanmış algılanan otantiklik ölçeği geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between perceived authenticity, flow experience, memorable tourism experience and intention to recommend within the framework of the perceptions of local tourists attending Şanlıurfa Sıra Gecesi. The main population of the research consists of cultural tourists and the study population consists of domestic tourists participating in Şanlıurfa Sıra Gecesi. Quota sampling technique according to gender and age was used in the study. Questionnaire was used as a data collection tool and 657 usable questionnaires were obtained for analysis. Findings revealed that domestic tourists perceive Sıra Gecesi as authentic and they experience flow during Sıra Gecesi. Besides, perceived authenticity positively affects flow experience and memorable tourism experience, however perceived authenticity has no direct significant effect on intention to recommend. Though it was found that perceived authenticity positively affects the intention to recommend through flow experience and the memorable tourism experience. In addition, flow experience positively affected memorable tourism experience and intention to recommend while the memorable tourism experience positively affected the intention to recommend. Finally, a perceived authenticity scale with proven validity and reliability that can be used especially in local or ethnic restaurants was developed.