GMSK modem tasarımı
- Tez No: 75393
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ÇİLİNGİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
ÖZET İletişim Çağı olarak nitelenen 21. yüzyılın eşiğinde, özellikle sayısal iletişim ola naklarının günlük hayatımızdaki yeri her geçen gün hızla artmaktadır. Sayısal iletişim kanallarına olan yoğun gereksinim nedeni ile ortaya çıkan sorunlar iletişim de yeni arayışları gündeme getirmiştir. Son yirmi yılda çok geniş ölçekte tümleşti rilmiş devre tasarım teknolojisinde ve uygulamaya özgü tümdevre tasarım tek niklerinde kaydedilen ilerlemeler bu arayışlar sonunda ortaya konulan fikirlerin hayata geçirilerek insanoğlunun hizmetine sunulmasını mümkün kılmıştır. Daha güvenli ve daha hızlı iletişim ihtiyacına cevap verebilmek için çok geniş spektrumlu araştırmalar yapılmış, yeni, band verimliliği oldukça yüksek, uygu lama alanı geniş modülasyon türleri ortaya atılmıştır. Gaussian Minimum Kaydır mak Anahtarlama (Gaussian Minimum Shift Keying, GMSK) bu kategoride değer lendirilebilecek bir modülasyon türüdür. Bu çalışmada, GMSK modülasyonunun gereksinimlerine uygun 24kbps, 19.2kbps, 16kbps ve 8kbps hızlarında modülasyon ve demodülasyon işlemlerini yerine geti ren tam-çift-yönlü (full-duplex) bir modem tasarımı gerçekleştirilmiştir. Tasarım ağırlıklı olarak anahtarlı kapasite yaklaşımıyla gerçekleştirilen süzgeç ve analog işlem bloklarından oluşmaktadır. Analog devrelerin yanında, zamanlama, kont rol ve işaret işleme amacıyla tasarlanan sayısal devrelerden de yararlanılmıştır. Ayrıca modemin alıcı kısmı tarafından alman veriye senkron saat işareti de üre tilmektedir. Tüm kontrol işaretleri bir Inter-IC Bus arayüzü aracılığı ile belirlen mektedir. Sözkonusu tasarım Austria Micro System (AMS) üretim evinin 0.8/j.m çift poli, çift metal CMOS prosesi kullanılarak tümleştirilmiştir. XX
Özet (Çeviri)
SUMMARY It is well-known that voice transmission in many VHF and UHF mobile radio telephone systems has usually been made by using single-channel per carrier (SCPC) analog FM transmission technique. However, in order to provide highly secure voice and/or data transmission by the use of very large scale integrated (VLSI) tranceivers, digital mobile radio transmission has been investigated for ye ars. While digital transmission can surely bring many advantages, some technical problems should be solved. From this viewpoint of mobile radio use, the out of band radiation power in the adjacent channel should be generally suppressed 60 - 80 dB below that in the desired channel. So as to satisfy severe requirement, it is necessary to manipulate the RF output signal spectrum. Such a spectrum manipulation can not usually be performed at the final RF stage in the multi-channel SCPC tranceivers because the transmitted RF frequency is variable. Therefore intermediate frequency (IF) or baseband filtering with frequency up conversion is mostly used. However, when such a spectrum manipulated signal is translated up and passed through a class- C gpower amplifier, the required spectrum manipulation should not be violated by the non-linearities. In order to mitigate the impairments, some narrow band digital modulation schemes with constant or less fluctuated envelope property have to be found. Gaussian Filtered Minimum Shift Keying (GMSK) with coherent detection can be seen as effective digital modulation for this purpose. Minimum Shift Keying (MSK), which is a binary digital FM with modulation index 0.5, has the following good properties: constant envelope, relatively nar row bandwidth, and coherent detection capability. However it does not satisfy the severe requirements with respect to out of band radiation for SCPC mobile radio. As it can be easily shown, the output power spectrum of the MSK can be manipulated by using a pre-modulation low pass filter (LPF), keeping the constant envelope property. To make the output power spectrum compact, the pro-modulation low-pass filter should have the following properties. 1. Narrow bandwidth and sharp cut-off xxi