Arap Baharı'nın ekonomik ve siyasi sonuçları ve Türkiye'ye etkisi
Economic and political consequences of the Arab Spring and its impact on Turkey
  1. Tez No: 753933
  2. Yazar: ABDULHAMİT ŞERGİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALAKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Arap Baharı Türkiye'yi sadece ekonomik olarak değil siyasi olarak da etkilemiştir. Türkiye Arap Baharı'nın başlamasıyla olumlu siyasi ilişkilere sahip olduğu Suriye ile siyasi ilişkilerde gerileme yaşamıştır. Türkiye ile Mısır arasındaki siyasi ilişkilerin 2013 yılından itibaren karşılıklı olarak maslahatgüzar seviyesinde sürmesi, iki devlet arasındaki diplomatik görüşmelerin alt seviyeden yürütüldüğünün kanıtı olmuştur. Bunun yanı sıra Doğu Akdeniz konusunda da Türkiye, diğer devletler tarafından yalnız bırakılmıştır. Türkiye, yakın coğrafyasında yer alan Ortadoğu'da yaşanan Arap Baharı sürecinden etkilenmiş, özellikle de ekonomik maliyetini çekmek zorunda kalmıştır. Türkiye'nin bu süreçte bölge ülkeleriyle yapmış olduğu dış ticaret hacmi ile bölgeden gelen turist sayısı azalmış ve yaşanan süreçten dolayı Türkiye'ye binlerce insan göç etmiştir. Türkiye devleti, bölgeden gelen bu insanların barınma, sağlık, sosyal ve diğer ihtiyaçlarını karşılayarak, ayni ve nakdi yardım yapmıştır. Böylece Arap Baharı sürecinden Türkiye, ekonomik anlamda olumsuz olarak etkilenmiştir. Arap Baharı, Türkiye'de yaşanmamasına rağmen Türkiye'ye ekonomik maliyeti yüksek olmuştur. Arap ülkelerinde ekonomik gelişme dört temel unsurla şekillenmelidir. İlk unsur olarak işsizlik problemini ortadan kaldırmakla ve bu doğrultuda topluma nitelikli bir eğitim verilmesiyle başlanmalıdır. İkincisi, toplumun yaşam standartlarını daha iyi hale getirilmeli ve vatandaşlar arasında adil bir sosyal yaşam gerçekleştirilmelidir. Üçüncüsü, özel sektöre destek verilerek sektörün devamlılığı sağlanmalı ve sektör aktif tutulmalıdır. Çünkü toplum yalnızca gaz ve petrol ekonomisine bağımlı şekilde kalamaz. Son olarak ise, Arap ekonomilerinin mali durumu gerek kendi içerisinde gerekse küresel açıdan izole durumdan çıkması halinde daha sağlıklı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The Arab Spring has affected Turkey not only economically but also politically. With the onset of the Arab Spring, Turkey has experienced a decline in political relations with Syria, with which it has positive political relations. The fact that the political relations between Turkey and Egypt have been continuing at the level of chargé since 2013 has been proof that the diplomatic negotiations between the two states have been carried out at a lower level. In addition, Turkey has been left alone by d'affaires other states regarding the Eastern Mediterranean. Turkey was affected by the Arab Spring process in the Middle East, which is located in its immediate geography, and had to suffer the economic cost. With the foreign trade volume that Turkey has made with the countries of the region in this process, the number of tourists coming from the region has decreased and thousands of people have migrated to Turkey due to the process. The Turkish state has provided in-kind and financial assistance by meeting the housing, health, social and other needs of these people coming from the region. Thus, Turkey was adversely affected by the Arab Spring process in economic terms. Although the Arab Spring did not take place in Turkey, it had a high economic cost to Turkey. The four main elements of economic improvement in Arab countries must be made by. The first one starts with eliminating unemployment and providing a quality education to the society. The second is to improve the living standards of the nation and a fair social life is realized among the citizens. The third is to support the private sectors and keep them active all the time because depend on gas and oil can not stick to their benefit. The fourth factor is the financial situation of Arab economies if they come out of isolation both internally and globally that will be healthy as well.