Bireylerde varoluşsal kaygı düzeyi ve kişilerarası ilişkiler boyutu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating the association between the level of existential anxiety and the interpersonal relationship dimensions
- Tez No: 753932
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZEL AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmanın amacı bireylerde varoluşsal kaygı düzeyi ve kişiler arası ilişki boyutları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmada varoluşsal kaygı ölçeği ve kişiler arası ilişki boyutları ölçeği kullanılmıştır. Kullanılan her iki ölçek de güvenilirlik ve geçerlilik çalışmaları tamamlanmış ölçeklerdir. Araştırmaya 491 yetişkin katılmıştır. Katılımcıların 299'u kadın, 192'si erkektir. Veriler değerlendirilirken SPSS Windows 25 programı kullanılmıştır. Korelasyon ve regresyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Demografik bilgilerle de desteklenen bulgularla ana hipotez ve alt hipotezler detaylı bir biçimde ele alınmaya çalışılmıştır. Kavramsal çerçeve kaygıyı nevrotik boyutuyla ele alan analitik temel ile başlayarak tarihsel süreç içinde varoluşçu psikoterapilerde kullanıldığı biçim ve içeriğiyle kaygının anlamsal yolculuğunu aktarmaya çalışmıştır. Kaygının farklı dönemlerde, teorisyenler tarafından nasıl ele alındığına dair bir arka plan oluşturmayı sağlamaya çalışırken, terapötik ilişkinin insani boyutunun da dönemlere göre nasıl şekillendiğini yansıtmak amaçlanmıştır. Araştırma bulgularının kavramsal arka plan ve iyileşme süreçlerine yansıyan boyutuyla terapötik ilişkiden temellendirilerek değerlendirilmesinin daha bütünsel bir sonuç elde edilmesine katkı sağlayacağı öngörülmüştür. Pandemi koşulları sebebiyle tüm ölçekler ve demografik veri formu katılımcılara internet üzerinden iletilmiştir. Araştırmaya dahil edilen her bir katılımcı yollanan formu ve ölçekleri eksiksiz doldurmuştur. Eksik doldurulan formlar araştırmaya dahil edilmemiştir. Tüm yanıtlar anonimdir, kişisel bilgiler işlenmemiş, yanıtlarla formu dolduran kişilerin bilgileri eşleştirilemeyecek şekilde ancak gerçek kişiler tarafından yanıtlandığı bilinebilecek bir yöntemle elde edilmiştir. Ölçekler tek bir soru formu halinde iletilmiş ve daha sonra veriler bulgular incelenirken her bir katılımcı için ayrı ayrı işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to understand the relationship between existential anxiety level and interpersonal relationship dimensions in individuals. Existential anxiety scale and Scale of dimensions of interpersonal relationships were used in this research. Reliability and validity studies have been completed for both scales during the development stage. 491 adults participated in the study. 299 of the participants were female and 192 were male. The data has been processed through SPSS Windows 25 software. Correlation and regression analysis are supported with the reflections of the demographic information collected. The hypothesis and the sub-hypotheses were examined in detail with a holistic approach. The semantic journey of anxiety with the content used in existential psychotherapies, chronologically starting with the analytical basis that deals with anxiety with its neurotic dimension is the conceptual framework the study is trying to convey. It was aimed to reflect how the human dimension of the therapeutic relationship was shaped throughout the years, the study aims to provide a background on how anxiety was understood and addressed by theorists and effected by the dominant perspectives of the era. The evaluation of the research findings based on the conceptual background to obtain a holistic result has been predicted. Due to the pandemic conditions, all scales and demographic data forms were sent to the participants over the internet. Only the participants who filled the forms completely are included in the study. Incomplete forms were deleted. All answers are collected anonymously. The personal information is not processed. While the personal data cannot be matched with the answers, the data collected were obtained in a way that can be tracked whether it is answered by real people. The scales were sent as a single questionnaire and then the data were processed separately for each participant for the SPSS analyses.