Tasarımda yapay zeka
Artificial intelligence in design
- Tez No: 75395
- Danışmanlar: PROF. DR. TEOMAN KURTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Tasanın problemlerinin, karmaşık yapısı, bu problemlerin çözülmesi için birçok alternatifin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu alternatifler arasından bilgiyi temel alan yaklaşımlar, tasarım işleminin niteliksel yapısına çok iyi uyum sağlamakta ve bu alandaki problemlerin çözümü için en uygun zemini hazırlamaktadırlar. Bu nedenle bu çalışmada, bilgi temeline oturan bir yaklaşım tarzı olan yapay zekanın tasarım işlemindeki yeri izah edilmeye çalışılmıştır. Yapay zeka uygulamalarına geçmeden önce, oldukça geniş bir alana yayılan tasarım problemlerinin bilgisayara aktarılabilmeleri için düzenlenmeleri gereklidir. Bu çalışmanın ikinci, üçüncü ve dördüncü bölümleri bu konuyla ilgili açıklamaları kapsamaktadır. İkinci bölümde birçok bilim adamının tasarım kavramıyla ilgili görüşleri aktarılarak bu kavram izah edilmeye çalışılmış ve tasarımdaki belirsiz fonksiyonel talepleri değerlendirmeye katarak kaliteli üretimi hedefleyen gerekli kalitede fonksiyon modeli ele alınmıştır. Üçüncü bölüm tasarım işleminin ilk aşamalarında çözüm aralığının daraltılması için kavramsal tasarım modellerinin kullanımım incelemektedir. Bu aşamada tasarımcılar arasındaki iletişim, uygun tasanın dilinin eksikliği nedeniyle çok kısıtlıdır. Kavramsal tasarım dili;“fonksiyonel konfigürasyon”,“fonksiyonel analiz”,“tasarım aralığının çözümlenmesi”gibi kavramların kullanımıyla geliştirilmiştir. Bu kavramlar dördüncü bölümde daha detaylı izah edilerek kavramsal tasarım modellerindeki iletişim dili formüle edilmiştir. Kavramsal tasarım modeli, fonksiyon, yapı ve davranış arasındaki ilişkilere dayanılarak temsil edilmiştir. Tasarım, ana fonksiyonel talepleri fiziksel bir aleti tarif eden yapısal ifadelere dönüştürme işlemi olarak değerlendirilmiştir Tüm bu açıklamalardan sonra beşinci, altıncı ve yedinci bölümlerde tasarımdaki yapay zeka uygulamalarından bahsedilmiştir. Beşinci bölüm veri tabanlarını kullanarak tasarım problemlerine uygun modelleri belirleyen ve bu şekilde tasarımda otomasyonu sağlayan Akıllı Tasarım Seçme Sistemini ele alarak, tasarımda yapay zeka tekniklerinin kullanımını izah etmektedir. Yapay zeka, (1) kurallar halinde sistemde yer alan bilgi, (2) biyolojik sinirleri taklit eden yapay sinir ağları vasıtasıyla akıllı sistemlerde yer almaktadır. Altıncı bölüm ortak çalışan üç yapay sinir ağı uygulamasını ele almaktadır. Bunlardan belirsiz birleşik hafıza, pazarda yer alan karakteristiklerle önceden tasannu yapılmış olan ürünleri eşleme işleminin otomasyonunda; ikili adaptif rezonans teorisi nesne tanımlamada; geri yayılmak sinir ağlan ise kamera kalibrasyonu ve robot kol hızının ayarlanması işlemlerinde kullanılmıştır. Ve son olarak yedinci bölümde tasarımın imalat maliyeti ve imal edilebilirlik kavramı üzerindeki etkisi ele alınmıştır. İmal edilebilirlik kavramı, proses planlama problemleriyle birlikte ele alınmış ve bu kavram bir CAD/CAM entegrasyon modeli göz önünde bulundurularak izah edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY ARTIFICIAL INTELLIGENCE IN DESIGN Becoming and remaining competitive in global markets today depends on a number of abilities : to respond quickly to market changes, to have short product life cycles, to get the first product right, and to maintain large product variety. Methods used for product design have a definite impact on these attributes as the final design makes up sixty to eighty-five percent of the total manufacturing cost This thesis, introduces the reader to various problems in engineering design and basic tools for the improvement of design processes, stresses the need for intelligent systems, demonstrates their performance in design using practical examples, and examines the basic tools for building such systems. Since design problems are complex and not well understood, it is not to be expected that they can be solved with one set of tools. Many aspects of design problems are of a qualitative nature, and thus a knowledge-based approach is well- crafted for solving them. Therefore, a knowledge-based approach, neural networks and other artificial intelligence tools are emphasized throughout the thesis. Engineering design is essentially the process of converting the desires and needs of the costumer into detailed specifications for a usable end product. It is a highly knowledge intensive and time-consuming activity which requires a great many decisions and judgements on the part of the human designer. It is also an imprecise art, since each designer differs in background, experience, preferences, and formal training. The more knowledge and experience the designers have, the better the chances for generating creative designs. Many researchers have been trying to develope a scientific theory or at least a model of design. Their perspectives and views on the nature of design can be visualized as a feedback loop of synthesis, evaluation, and analysis. The general model of the design process is inherently iterative and requires refinements and improvements until requirements are satisfied. These issues are examined in Chapter 1 through 5. These chapters introduce the problem of engineering design and the basic tools of the design process. In Chapter 2, basic design concepts are discussed. After introducing the problem of engineering design, various classifications of design process are discussed and design models proposed in literature are surveyed. The use of quality function deployment method for capturing fuzzy functional requirements of design is examined and the procedure to integrate quality into the design process is covered. Chapter 3 examines the use of conceptual design models in early stages of the design process for reducing the search space of feasible design solutions. This approach is commonly used by designers. Once a conceptual design is selected, the later stages of design are more routine as the design space gets progressively narrower downstream. This activity is more intuitive rather than scientific. Communication between designers at this stage is very limited due to the lack of appropriate language and an organized modeling effort. XI