14-15 yaş çocuklarda 12 haftalık temel tenis eğitiminin reaksiyon, çeviklik ve denge üzerine etkisi
The effect of 12 weeks of basic tennis training on reaction agility and balance in children aged 14-15
  1. Tez No: 753954
  2. Yazar: RAMAZAN MARAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDEF HABİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırmanın amacı 14-15 yaş çocuklarda 12 haftalık temel tenis eğitiminin reaksiyon, çeviklik ve denge üzerine etkinliğini incelemektir. Araştırmayı 14-15 yaşlarında yaş ortalaması 14,57 olan 30 erkek öğrenciden oluşan araştırma grubu ile yaş ortalaması 14,63 olan 30 erkek sedanter öğrenciden oluşan kontrol grubu oluşturmaktadır. Araştırma grubuna 12 haftalık antrenman programı uygulanırken, kontrol grubuna herhangi bir antrenman programı uygulanmamıştır. Araştırmaya katılan gruplara reaksiyon, çeviklik, denge testi ön ve son test olarak uygulanmış veriler kaydedilmiştir. Verileri analiz etmek için SPPS 22.00 Paket programı kullanılmıştır. Ön test ve son test ölçümlerini karşılaştırmak için Paired Sample T testi kullanılırken, grupları karşılaştırmak için Independent Sample T testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effectiveness of 12-week basic tennis training on reaction, agility and balance in children aged 14-15. The research group consists of 30 male students aged 14-15 with an average age of 14.57 and a control group consisting of 30 male sedentary students with an average age of 14.63. While a 12-week training program was applied to the research group, a training program was not applied to the control group. Data were recorded by applying reaction, agility, balance test as pre-test and post-test to the groups participating in the research. SPPS 22.00 Package program was used to analyze the data. The Paired Sample T test was used to compare pretest and posttest measurements, while the Independent Sample T test was used to compare groups.