COVID-19 pnömonisinde akciğer tutulumu ile trakeobronşial sistem ve fissürel anatomik varyasyonlar arasındaki ilişkinin bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between lung involvement and tracheobronchial system and fissural anatomical variations in COVID-19 pneumonia by computed tomography
- Tez No: 753958
- Danışmanlar: PROF. DR. METE ERTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu çalışmada hastanemize başvuran ve RT-PCR ile Covid-19 tanısı alan hastaların toraks BT bulguları ile hastalarda pnömoninin derecesi ve hangi akciğer lobunun daha çok etkilendiği araştırılacaktır. Akciğer tutulumu ile anatomik varyasyonlar, sağ/sol ana bronş açıları, karina açışı, büyük havayolu çapları ile akciğer parankimal tutulumu arasındaki ilişki değerlendirilecektir. Yöntem: Hastanemiz SBÜ Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesine Mart-Haziran 2020 tarihleri arasında başvurmuş, Covid-19 klinik kuşkusu ile RT-PCR testi yapılan, test sonuçları pozitif çıkan ve takibinde ince kesit kontrastsız Toraks BT incelemesi yapılmış görüntü kalitesi iyi olan 165 olgu çalışmaya dahil edildi. Toraks BT görüntülerine göre pnömoni pozitif olgular ile pnömoni negatif olgular iki gruba ayrılıp istatistiksel olarak kıyaslandı. Bulgular: Covid-19 pnömonisi'nin daha ileri yaşlarda görüldüğü saptandı (p0.001).
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, the degree of pneumonia and which lung lobe are mostly affected determined by thorax CT findings will be investigated in the patients admitted to our hospital and diagnosed with Covid-19 by RT-PCR test. The relationship between lung involvement and anatomical variations, right/left main bronchus angles, carina angle, large airway diameters, and lung parenchymal involvement will be evaluated. Methods: 165 cases with good image quality, who were admitted to SBU Bozyaka Training and Research Hospital between March and June 2020 underwent RT-PCR test with clinical suspicion of Covid-19, positive test results, and subsequently scanned with thin-section unenhanced Thorax CT were included in the study. According to thorax CT images, pneumonia positive cases and pneumonia negative cases were divided into two groups and compared, statistically.