COVID-19 pnömonisinde ilk başvuru anındaki toraks tomografi bulgularının kısa dönem prognozdaki değeri
The value of thorax tomograpghy findings at the time of first admission in the short time prognosis in COVID 19 pneumonia
- Tez No: 783506
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENOL ARDIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Trabzon Kanuni Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
GİRİŞ: COVID-19 pnömonisi yönetiminde tomografi tutulum oranı hastanın kliniği ve hekimin yönetim kararı için önemli rol oynamakta olup prognozla ilişkilendirilmiştir. Çalışmamızdaki birincil amacımız; PCR (+) olan COVID-19 hastalarının ilk başvurularındaki toraks tomografi tutulum oranlarının kısa dönem prognozu öngörmedeki değerini araştırmaktır. Çalışmamızdaki ikincil amacımız ise kan tetkiklerindeki parametreler ile birlikte toraks tomografi tutulum oranlarının prognozla ilişkisini araştırmaktı. MATERYAL ve METOD: Prospektif ve tek merkezli olarak yapılan bu çalışmada 05.01.2021 ile 14.04.2021 tarihleri arasında Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine COVID-19 öntanısıyla ilk kez başvuran hastalar arasından, COVID-19 PCR testi (+), akciğer tomografisi çekilmiş ve belirlenen kan tetkiki parametreleri çalışılmış hastalar alınmış olup; çalışmaya katılım onayı, sözlü ve yazılı olarak alınan hastalar dahil edilmiştir. Hastaların demografik verileri, belirlenmiş kan tetkik parametreleri ve hesaplanan toraks tomografi tutulum oranları ile mortalite arasındaki ilişki araştırılmıştır. BULGULAR: Çalışmaya 128'i erkek (%51,2), toplam 250 hasta dahil edildi. Mortalite oranlarının erkek ve yaşlı hastalarda daha fazla olduğu saptandı. Kronik hastalık sayısı artıkça mortalite oranı artmıştır. Ölen hastalarda diğerlerine göre lenfosit düşük, CRP-prokalsitonin ve D-dimer yüksek bulunmuştur. Tutulan lob ya da loblar ile klinik arasından ilişki olmayıp tutulum alanının fazlalığı ile klinik arasında ilişki olduğu görülmüştür. SONUÇ: Çalışmamızda acil servise başvuran ve RT-PCR testi pozitif saptanan COVID-19 hastalarında mortalite ile toraks tomografi tutulumu, CRP, D-dimer, prokalsitonin ve komorbidite mevcudiyeti arasında aynı yönlü bir ilişki saptanırken, lenfosit değeri ile ters yönlü bir ilişkinin var olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: In the management of COVID-19 pneumonia, the rate of tomography involvement plays an important role for the patient's clinic and the physician's management decision and has been associated with prognosis. Our primary aim in our study is to investigate the value of thorax CT uptake rates in the first admission of COVID-19 patients with (+) PCR in predicting short-term prognosis. Our secondary aim in our study is to investigate the prognosis relationship between parameters in blood tests and thorax CT uptake rates. MATERİALS AND METHODS: In this prospective and single-center study, patients who applied to Trabzon Kanuni Training and Research Hospital emergency service for the first time with the diagnosis of COVID-19 between 05.01.2021 and 14.04.2021 were included in these patients who were over 18 years old and had a COVID-19 PCR test (+), lung tomography was taken and determined blood tests were done. Consent to participate in the study was received verbally and in writing. The relationship between the lung tomography uptake rate calculated with the demographic data of the patients and the determined blood test parameters, and the relationship between mortality were investigated. RESULTS: A total of 250 patients, 128 of whom were male (51.2%), were included in the study. Mortality rates were found to be higher in male patients and older than patients. As the number of chronic diseases increased, the rate of mortality increased. Lymphocyte count was lower, CRP-procalcitonin and D-dimer were found to be higher in patients who were admitted to died. There was no relationship between the involved lobe or lobes and the clinic, but it was observed that there was a relationship between the excess area of involvement and the clinic. CONCLUSİON: In this thesis study, a positive correlation was found between the involvement of lung tomography, CRP, D-dimer, procalcitonin levels, comorbidity, and mortality in COVID-19 patients who applied to the emergency department and were found to have a positive RT-PCR test. However, it was observed that there was a negative correlation between mortality and intensive care hospitalization and lymphocyte value.