Kadın tüketicilerin hedonik ve faydacı tüketim eğilimlerinin belirlenmesi ve bu eğilimlerin davranışsal niyet üzerine etkisi: Çankırı ili örneği
Determination of hedonic and utilitirian consumption tendencies of female consumers and the effect of these tendencies on behavioral intention
- Tez No: 753961
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMA KARABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Tüketici kavramı pazarlama sürecinin ilk basamağını oluşturur ve pazarlama biliminin odak noktasıdır. Pazarlama biliminin gelişmesi ve müşteri odaklılık kavramının öneminin artmasıyla birlikte, tüketiciye ve tüketici davranışlarına verilen önem artış göstermiştir. Son yıllarda sıkça gördüğümüz kampanyalar, indirimler, özel günler tüketicilerde satın alma isteği uyandırmaktadır. Tüketiciler satın alma davranışı gösterirken sadece rasyonel karar almamakta aynı zamanda alışverişten haz almak, fikir edinmek, modayı takip etmek ve sosyalleşmek gibi amaçlarla da satın alma davranışı göstermektedirler. Bu tez çalışmasının teorik bölümünde tüketici davranış nedenleri, tüketici satın alma davranışları, davranışsal niyetleri, kadın tüketicilerin tüketim davranışları, hedonik tüketim ve faydacı tüketim bilgilerine yer verilmiştir. Bu teorik çerçeveden yola çıkılarak, Çankırı ilinde bulunan kadın tüketicilerin satın alma davranışlarına yönelik araştırma bulgularına yer verilmiştir. Araştırma bulgularına göre, kadın tüketicilerin ihtiyaç olmadığı halde satın almaya sıcak bakmadıkları, faydayı ön planda tuttukları ortaya konmuştur. Öte yandan kadın tüketicilerin alışverişe çok büyük anlam yüklemedikleri, ancak zaman zaman“sadece mutlu olmak için”alışveriş yaptıkları da tespit edilen bulgular arasında yer almıştır. Hedonik alışveriş davranışının en fazla“başkalarını mutlu etmek için”gerçekleştiği belirlenmiştir. Davranışsal niyetin medeni durum, çocuk sahibi olma, yaş, eğitim durumu ve gelir düzeyine göre anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of consurmer constitutes the first step of the marketing process and is the focus of marketing science. With the development of marketing science and the increasing significance of the concept of customer orientation, the importance given to the consumer and consumer behavior has increased. Campaigns, discounts and special days that we have seen often in recent years arouse consumers' desire to buy. Consumers not only make rational decisions whilebuying but also buy for purposes such as getting pleasure from shopping, getting ideas, following fashion and socializing. In the theoretical part of this thesis, the reasons for consumer behavior, consumer purchasing behaviors, behavioral intentions, consumption behaviors of female consumers, hedonic consumption and utilitarian consumption are given. Based on this theoretical framework, research findings on the purchasing behaviors of female consumers in Çankırı province are included. According to the research findings, it was revealed that female consumers don't look forward to buying if there is no need and they prioritize the benefit. In the other hand, it was also among the research findings that female consumers don't ascribe a meaning to shopping, but they do shopping 'just to be happy' from time to time. It has been determined that hedonic shopping behavior is mostly realized 'to make others happy'.It is established that there is no significant difference in behavioral intention according to marital status, having a child, age, education level and income level.