Fen eğitiminde bilgisayar destekli ve proje tabanlı öğretim yöntemlerinin akademik başarıya etkisinin ve öğrenci görüşlerinin incelenmesi
Investigation of the effect of computer assisted and project based teaching methods on academic success and student opinions in science education
- Tez No: 753960
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırma ile hedeflenen amaç, bilgisayar destekli ve proje tabanlı öğretim yöntemlerinin ortaokul 5.sınıf öğrencilerinin“Işığın Yayılması”ünitesindeki başarılarına etkisini ve öğrenci görüşlerini incelemektir. Araştırmada nicel ve nitel araştırma yöntemleri birlikte kullanılmıştır. Nicel araştırma yöntemi için ön test- son test kontrol gruplu yarı deneysel desen, nitel araştırma yöntemi için ise olgubilim tercih edilmiştir. Çalışma, 2021-2022 eğitim-öğretim yılı ikinci döneminde Kayseri il merkezinde bulunan bir ortaokulun üç farklı sınıfındaki 60 (20 kontrol, 20 deney 1, 20 deney 2) beşinci sınıf öğrencisi ile yürütülmüştür. Araştırmada konular beş hafta boyunca kontrol grubunda ders öğretmenine müdahale edilmeden yürütülürken, deney 1 grubunda proje tabanlı öğretim yöntemi, deney 2 grubunda bilgisayar destekli öğretim yöntemi ile yürütülmüştür. Araştırmada verileri toplamak için akademik başarı testi ve altı açık uçlu maddeden oluşan görüşme formu kullanılmıştır. Akademik başarı testi kontrol, deney 1 ve deney 2 gruplarına uygulama öncesinde ve sonrasında olmak üzere iki defa yapılmıştır. Başarı testi sonuçlarının normal dağılımına bakılmıştır. Normal dağılım gösterdiği görülen verilerin analizi t-testi ve ANOVA ile yapılmıştır. Yapılan analizler neticesinde, her iki deney grubundaki öğrencilerin test puanlarında kontrol grubu öğrencilerine göre anlamlı bir artışın olduğu görülmüştür. Proje tabanlı ve bilgisayar destekli öğretim yöntemi arasında anlamlı bir fark oluşmamıştır. Yapılan analizler sonucunda proje tabanlı öğretim ile bilgisayar destekli öğretim yöntemlerinin uygulandığı grupların akademik başarısının kontrol grubuna göre daha fazla olduğu görülmüştür. Çalışmanın bulguları benzer araştırmalar ile mukayese edilerek tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine and compare the effects of project-based and computer-assisted teaching methods on the success of secondary school students in the 5th grade science course“Spreading of Light”unit. Mixed design, which includes quantitative and qualitative research methods, was used in the research. The research was carried out with the participation of 60 fifth grade students studying in three different classes of a secondary school in the city center of Kayseri in the spring term of the 2021-2022 academic year. In the study, the subjects were taught with the teaching method prescribed by the science program for five weeks in the control group, while the project-based teaching method was used in the experimental 1 group and the computer-assisted teaching method in the experimental 2 group. Academic achievement test and semi-structured interview form were used as data collection tool in the research. As a result of the analysis, it was seen that there was a significant increase in the achievements of the students in the experimental 1 and 2 groups compared to the control group students. There was no significant difference between the project-based teaching method and the computer-assisted teaching method. Also, it was found that project-based teaching and computer-assisted teaching methods were more effective in terms of academic achievement than the teaching method prescribed by the science program. The results of the study were compared with similar studies and discussed and suggestions were presented.