تحقيق مخطوط 'هذه رسالة شريفة في الكلام على آيتي الوضوء والتيمم' لبرهان الدين المأمونيالقسم الأول منه وهو آية النساء، من اللوح رقم 3 وحتى اللوح رقم 38
Burhân al-Dîn al-Me'mûnî'nin (1079 Hicrî) 'Abdest ve teyemmüm ayetlerine dair Risale-i Şerîfe' adlı çalışması
  1. Tez No: 786824
  2. Yazar: WİSAM ABED KHALEEFAH AL BUSUDAH
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ABDULSALAM YOUSUF AL-YAGOOB
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  6. Anahtar Kelimeler: (Tefsir, ayet, hükümler, abdest, el-Me'muni), (interpretation, verse, rulings, wudu, al-Mamouni)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Muhkem ayetler, fıkhî hükümlerle bağlantılı olması, üzerine esas ve kaidelerin inşa edilmiş olması, anlam ve çağrışımlar içeriyor olması, tefsir edilirken kullanılan yöntem ve mekanizmaları, kastının anlaşılması ve kendisinden hüküm çıkarılması bakımından özel bir önem arz etmektedir. Alimlerden bazıları, içerisinde ayetlerin anlam ve hükümlerini, mezheplerin görüşlerini, değerlendirme, çıkarım yapma ve delil getirme kurallarını barındıran, muhkem ayetler özelinde tefsirler ortaya koymuşlardır. Öyle ki bu seçkin eserler, yöntem ve genel özellikleri açısından İslam mirasında alışılagelmiş ve bilindik olan tefsirlerden ayrışır hale gelmiştir. Muhkem ayet tefsircileri ve müellifleri, hükümlerin tertibinde fıkıh usulüne uyanlar, Kur'an-ı Kerim'deki sırasına göre düzenleyenler ve bazı ayet ve hükümleri bir risaleye ya da esere atfedenler olarak farklılık gösterirler. Hicri 11.asra tarihlenen ve döneminin kimi alimleri ile bazı ayetlerin tefsirleri hakkında görüş ayrılığı yaşaması sonrasında abdest ve teyemmüm ayetleriyle ilgili bir risale kaleme alan ve asrının kadılarından birine yönelten İbrahim el-Me'muni'ye ait olan elimizdeki çalışma, bu son bölüme aittir. Çalışma, bilgi ve ilim bakımından zengin olmasına ve de mesele, kural, usul ve görüşler içermesiyle birlikte bazı ilke ve meselelerin açıklığa kavuşturulması, sözlerin araştırılması ve yazarlara isnat edilmesi, tercümeleri, tanımlanmaları, karışıklık ve anlama zorluğunun ortadan kaldırılması adına metinlerin harekelenmesi, telaffuz ve anlamdaki kapalılığın açıklığa kavuşturulması için daha fazla çaba gerektirmiştir. Ayrıca hiçbir değişiklik ve müdahale olmaksızın metin, yazarının belirttiği şekilde tahkik edilmiş, ona ihtiyaç duyduğu her şey sunulmuş, onun anlamının açıklığa kavuşturulmasına özen gösterilmiştir. Araştırmacı, fıkhi tefsirin tarifi ve konularına ek olarak İbrahim elMe'muni'nin hayatını, doğumunu, yetişmesini, sıfatlarını, durumunu, hocalarını, öğrencilerini, ilmini, eserlerini, tefsirdeki yöntemlerini, kurallarını ve kaynaklarını ortaya koyan bir çalışma ile işe başlamıştır. Ardından, okuyucuyu metinde geçen ayet, hadis, şahsiyet, şiir ve diğer içeriklere yönlendiren fihristler ile çalışmayı sonlandırmıştır.
Özet (Çeviri)
The verses of rulings are of particular importance because of the following: the jurisprudential rulings related to them; the foundations and rules built on them; the meanings and connotations they contain; the methods and mechanisms for their interpretation; the understanding of their purpose; and the deduction of rulings from them. Some Muslim scholars have singled out the verses of rulings with special interpretations and individual works, in which they presented the meanings of the verses and their rulings, the opinions and views of“fiqh”schools, and the rules of consideration, inference and deduction. Accordingly, these interpretations have become distinct in their approach and general features from the usual and well-known interpretations in the Islamic heritage. The interpreters of the verses of rulings differ in their approach: some follow the approach of jurisprudence in arranging the rulings, some arrange them according to their sequence in the Holy Qur'an, and some single out some verses or rulings with one treatise or author. To this last section belongs the work before us, which dates back to the eleventh century AH, and to one of the scholars at the time, who is Ibrahim AlMamouni, who singled out the verses of“wudu”and“tayammum”with a treatise he addressed to a judge of his time, following the disagreement of Al-Mamouni and some scholars of his time in the interpretation of some verses of the Holy Qur'an. Although the work is rich in information and knowledge, and contains issues, rules, principles and opinions, it has required redoubling efforts to clarify some of the principles and issues; to verify the accounts, attributing them to their authors and introducing them; and to edit the text to prevent confusion and explain and clarify whatever is ambiguous in its meaning and pronunciation, without interference or alteration; in other words, to edit the text as written by its author and provide it with everything needed to understand it and clarify its meanings. The researcher begins his work with a study in which he introduces Ibrahim AlMamouni, presenting his birth and upbringing, his qualities and conditions, his teachers and students, his sciences and writings, and an approach to his interpretation, rulings, and sources, in addition to introducing jurisprudential interpretation and its issues. The work is then concluded with indexes that guide the reader to all the verses, hadiths, individuals, poems, etc. mentioned in the text.