Kritik hız konseptinden elde edilen kritik hızın 10000 metre koşu hızını tahmin etme başarısı
The success of estimating the 10000 meter running speed of the critical speed obtained from the critical speed concept
- Tez No: 754030
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR ÖZÇALDIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışmanın amacı yaygın olarak kullanılan üç model ve en iyi fit etme modeline ait kritik hız (KH) tahminlerinin 10000 metre koşu performansını tahmin etmedeki başarısını değerlendirmektir. Bu çalışmadaki katılımcı grubunu 11 elit dayanıklılık sporcusu oluşturmaktadır. Sporcuların 1500m, 3000m ve 5000 metre'ye ait koşu hızı ve tükenme süreleriyle modellerden KH tahminleri elde edildi. Veriler atletlerin yarış sonuçlarının kaydedildiği“ https://www.thepowerof10.info ”isimli açık erişimli siteden alındı. Dayanıklılık sporcuları seçilirken 1500 m, 3000 m, 5000 m ve 10000 m'yi aynı yıl içerisinde koşan sporcuların verisi bu çalışmaya dahil edildi. Verilerin matematiksel modellere fit edilmesiyle üç matematiksel modelden ve bireysel olarak en iyi fit edilen modele ait KH tahminleri 10000 m koşu hızı ile karşılaştırıldı. Sporcuların üç koşu mesafesine ait koşu hızı, tükenme süresi ve koşu mesafesine ait verilerden ilgili olanlar üç matematiksel modelin her birine fit edilerek KH tahminleri elde edildi. Sporcuların 10000m koşu hızları ve süreleri 19,64±1,26 km-1 ve 30,4±1,94 dakikaya karşılık geldi. Üç matematiksel modelden elde edilen kritik hız düzeyleri ile 10000 m koşu hızı birbirine benzerdi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to evaluate which of the critical velocity estimates of the three widely used models and the best-fit model is successful in predicting the running performance of 10000 meter. The group of participants in this study was consisted of 11 British elite endurance athletes. The critical velocity (CV) estimates were obtained from the models with the running speed and exhaustion times of the athletes of 1500, 3000 and 5000 meter. The information was taken from the site“https://www.thepowerof10.info”, where the results of the British athletes are recorded. In terms of selecting endurance athletes, the data of the athletes who ran 1500 m, 3000 m, 5000 m and 10000 m in the same year were included in this study. By fitting the data into mathematical models, the CV estimates of the three mathematical models and the individual best-fit model were compared with the 10000 m running speed. The CV estimates were obtained by fitting the relevant data on the running speed, exhaustion time and running distance of the three running distances of the athletes to each of the three mathematical models. 10000 m running speeds and times of the athletes corresponded to 19.64±1.26 km-1 and 30.4±1.94 minutes. The critical speeds obtained from the three mathematical models and 10000 m running speeds were similar (p>0.05).