Çocuk yoğun bakım ünitesinde sıvı yükü ve mortalite ilişkisi
Association between fluid overload and mortality in pediatric intensive care unit
- Tez No: 754031
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ DURSUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışmada, çocuk yoğun bakım ünitesine yatırılan hastalarda erken, zirve ve kümülatif sıvı yükü ile mortalite ve morbidite arasındaki ilişkisi incelenmiştir. Yöntem: Bu amaçla Ocak 2019– Eylül 2021 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi'nde takip edilmiş olan hastaların verileri hastane kayıt sistemi üzerinden değerlendirildi. İlk 24 saat içinde gelişen sıvı yükü 'erken sıvı yükü', ilk 3 günün herhangi birinde gelişen, günlük en yüksek değer 'zirve sıvı yükü', ilk 3 günün toplamı da 'kümülatif sıvı yükü' olarak tanımlandı. Mortalite ile ilişkisini göstermek için istatistiksel olarak sıvı yükü kategorik (Erken ve zirve sıvı yükü için vücut ağırlığının %5'i, kümülatif sıvı yükü için %10'u sınır değer alınarak) ve süreğen değişken olarak iki ayrı şekilde değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen 581 hastanın 68'nin (%11.7) öldüğü görüldü. Mortalite açısından sıvı yükleri incelendiğinde yaşayanlar ve ölenler grubunda sırasıyla, erken sıvı yükü yüzdesi 1.86 ve 3.35, zirve sıvı yükü yüzdesi 2.87 ve 5.54, kümülatif sıvı yükü yüzdesi 3.40 ve 8.16 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, the relationship between early, peak, and cumulative fluid overload with mortality and morbidity in patients admitted to the pediatric intensive care unit were investigated. Method: For this purpose, the data from Akdeniz University Pediatric Intensive Care Unit between January 2019 and September 2021 through the hospital registry system were collected and evaluated. The fluid overloads, which developing in the first 24 hours was defined as 'early fluid overload', the highest daily value developing in any of the first 3 days was defined as 'peak fluid overload', and the total of the first 3 days was described as 'cumulative fluid overload'. In order to show its relationship with mortality, the fluid overload was statistically evaluated in two different types such as categorical (with 5% of body weight for early and peak fluid overload, and 10% for cumulative fluid overload) and a continuous variable. Results: It was seen that 68 (11.7%) of 581 patients included in our study died. When fluid overloads were examined in terms of mortality, the percentage of early fluid overload was 1.86 and 3.35, the percent of peak fluid overload was 2.87 and 5.54, and the percent of cumulative fluid overload was 3.40 and 8.16, respectively, in the survivor and the non-survivor groups.