Postyapısal bakışla 2. Dünya Savaşının sanat imajlarındaki renk alanı resimlerinin epistemolojisi
Epistemology of color field paintings in the art images of World War II from a poststructural perspective
  1. Tez No: 754035
  2. Yazar: İSMAİL HELVACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALAYBEY KAROĞLU
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Dünya tarihine bakıldığında devletler arası çözümsüzlüklerin şiddete dayalı cevabı olarak görünen savaşlar, bireyden milletlere kadar kitlelere olumsuz etkisini hissettirerek birçok değişime sebep olmuştur. Yıkımı en şiddetli hissedilen savaş olan II. Dünya Savaşı, sürecinde ve sonrasında insana dair her şeyde dolaylı ve doğrudan izlerini bırakmıştır. Değişen coğrafyalar, politikalar ve II. Dünya Savaşı'nın değişkenlerinden etkilenen ve göçe zorlanan sanatçılar Soyut Dışavurumculuk akımını ve akım kapsamındaki Renk Alanı Resmini oluşturmuşlardır. Araştırmanın amacı Renk Alanı Resmi sanatçıları ve eserlerinin postyapısal bakışla epistemolojik olarak incelenmesi ve çalışma kapsamında yapılan özgün eserlerin değerlendirilmesidir. Nitel araştırma deseni türlerinden doküman analizi yöntemiyle gerçekleştirilen araştırmanın örneklemini çalışma kapsamında seçilen Renk Alanı Resmi sanatçıları olan Mark Rothko, Barnett Newman, Adolph Gottlieb, Kenneth Noland, Clyfford Still, Helen Frankenthaler ve bu sanatçıların toplam 39 eseri oluşturmaktadır. Elde edilen veriler epistemolojik hermeneutik yaklaşımla betimsel analiz kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda Renk Alanı Resmiyle II. Dünya Savaşı arasında ilişkisel bağlantının sanatçıların yaşamlarındaki etkiye göre ekonomik, psikolojik, coğrafi, inanç ve kültür alanlarında sınıflandırılabileceğine; Renk Alanı Resmi eserleri için bireysel okumalar ve uygulamaların bu kategorilere eklenebileceği sonucuna ulaşılmıştır. İleride yapılacak araştırmalarda incelenecek Renk Alanı Resmi sanatçılarının ve eserlerinin kapsamının genişletilmesi ve Renk Alanı resmine etkiyen diğer unsurların ortaya konulmasına yönelik çalışmalar yapılması; uygulamaya dönük olarak ise farklı yorumlamalarla özgün eserlerin ortaya konmasına yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
A look at the history of the world reveals that wars, which appear to be the violent response to the insolvencies between states, have caused many changes by making the masses, from individuals to nations, and feel their negative effects. World War II, the war with the most severe destruction, left its direct and indirect traces on everything related to human beings during and after the war. Artists who were affected by the changing geographies, policies and variables of World War II and forced to migrate formed the Abstract Expressionism movement and Color Field Painting within the scope of the movement. The aim of the research is to epistemologically examine the Color Field Painting artists and their works with a poststructural perspective and to evaluate the original works made within the scope of the study. The research was conducted by document analysis method, as one of the types of qualitative research design. The sample of the research consists of the Color Field Painting artists Mark Rothko, Barnett Newman, Adolph Gottlieb, Kenneth Noland, Clyfford Still, Helen Frankenthaler and a total of 39 works of these artists. The data obtained were analyzed using descriptive analysis with an epistemological hermeneutic approach. As a result of the research, it was concluded that the relational connection between Color Field Painting and World War II can be classified in the fields of economic, psychological, geographical, belief and culture according to the impact on the lives of the artists, and that individual readings and practices for Color Field Painting works can be added to these categories. Suggestions have been made to expand the scope of Color Field Painting artists and works to be examined in future research, to conduct studies to reveal other elements affecting Color Field painting, and to create original works with different interpretations in practice.