Bazı uçucu yağların çeşitli kanser hücre hatları üzerindeki potansiyel etkilerinin araştırılması
Investigation of the potential effects of some essential oils on various cancer cell lines
- Tez No: 754073
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN ÇAÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Moleküler Tıp, Biotechnology, Molecular Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kanser günümüzde en önemli sağlık sorunlarından olmakla birlikte, sık görülmesi ve öldürücülüğünün yüksek olmasından dolayı da bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir. Kanser, en temel bir ifade ile, kontrolsüz hücre çoğalması olarak tanımlanmaktadır. Mevcut kanser ilaçları her ne kadar kanser tedavisinde oldukça önemli bir yere sahip olsa da etkili ve düşük toksisiteye sahip olan yeni ilaçlara ihtiyaç duyulmaktadır. Birçok uçucu yağın antioksidan aktiviteye sahip olduğu ve antikanserojenik, antimutajenik, antiproliferatif etkileri olduğu bildirilmiştir. Uçucu bitkisel yağlar, ilaç çalışmalarında yenilik için bir fırsat olarak değerlendirilmektedir. Yapılan bu tez çalışması çerçevesinde ele alınan kanser hücre hatları üzerinde farklı uçucu yağların nasıl bir etkisinin olduğu gözlemlenmiştir. Bu çalışmada karanfil, kekik, ardıç ve incir çekirdeği uçucu yağları kullanılarak, bu uçucu yağların A2780 yumurtalık kanseri hücre hattı, HT-29 kolorektal kanser hücre hattı ve MCF-7 meme kanseri hücre hattı üzerindeki potansiyel etkilerine bakılmıştır. Üç kanser hücresi için de yağların canlılık seviyesinde önemli ölçüde düşüş meydana geldiği ve kanser hücrelerini öldürdüğü görülmüştür. MTT veri analizlerinde ve mikroskop görüntülerinde farklı konsantrasyonlarını kullanmış olduğumuz uçucu yağların artan dozlara ve hücre hattına bağlı olarak hücre canlılığında düşüş meydana geldiği görüldü. A2780 yumurtalık kanseri, HT-29 kolorektal kanser, MCF-7 meme kanseri hücreleri için yapılan migrasyon analizlerinde hücre göçünün meydana gelmediği fakat kırk sekizinci saat sonunda hücrelerin gözle görülür derece canlılık seviyelerinin düştüğü gözlemlenmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda çalışmada kullanılan uçucu yağların kanser hücre hatları üzerinde bazı potansiyel etkilerinin olduğu ve konu ile ilgili daha kapsamlı çalışmaların kanser tedavisine katkı sağlayacağını öngörmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Although cancer is one of the most important health problems today, it has also become a public health problem due to its high prevalence and lethality. Cancer is defined as uncontrolled cell proliferation with the most basic expression. Although existing cancer drugs have a very important place in cancer treatment, new drugs with effective and low toxicity are needed. It has been reported that many essential oils have antioxidant activity and have anticarcinogenic, antimutagenic and antiproliferative effects. Essential vegetable oils are considered as an opportunity for innovation in pharmaceutical studies. Within the framework of this thesis study, it has been observed what kind of effect different essential oils have on cancer cell lines. In this study, the potential effects of these essential oils on the A2780 ovarian cancer cell line, HT-29 colorectal cancer cell line and MCF-7 breast cancer cell line were examined by using clove, thyme, juniper and fig seed essential oils. For all three cancer cells, it was observed that the vitality level of the oils decreased significantly and killed the cancer cells. In MTT data analyzes and microscope images, it was observed that the cell viability decreased depending on the increasing doses and cell line of the essential oils that we used at different concentrations. In the migration analyzes for A2780 ovarian cancer, HT-29 colorectal cancer, MCF-7 breast cancer cells, it was observed that cell migration did not occur, but at the end of the forty-eighth hour, the viability levels of the cells decreased significantly. In line with these results, we predict that the essential oils used in the study have some potential effects on cancer cell lines and that more comprehensive studies on the subject will contribute to cancer treatment.