Laparoskopik histerektomide cerrahi sonrası iyileşme (ERAS) programının iyileşme kalitesi üzerindeki etkisinin araştırılması
- Tez No: 754117
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL UYSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışmada benign jinekolojik hastalıklar nedeniyle yapılan laparoskopik histerektomilerde (LH) Enhanced Recovery After Surgery (ERAS) protokolünün perioperatif ve postoperatif sonuçlar üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif çalışma 01.01.2022 ve 31.08.22 tarihleri arasında LH uygulanan 100 katılımcı randomize edilerek 50 katılımcı (grup 1, kontrol) standart bakım protokolü, 50 katılımcı (grup 2, çalışma) da ERAS protokolü uygulanmıştır. Birincil sonuç olarak hastanede kalış süresi, ikincil sonuçlar olarak da ameliyat süresi, kanama miktarı, postoperatif bulantı-kusma, gaz çıkarma süresi, vizüel analog skala (VAS) ağrı skorları, komplikasyonlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objectıve: The purpose of this study is to research the effect of Enhanced Recovery After Surgery (ERAS) protocol on perioperative and postoperative outcomes in laparoscopic hysterectomies (LH) performed for benign gynecological diseases. Methods: This prospective study was conducted with randomized 100 participants who had undergone Laparoscopic Hysterectomy between 01.01.2022 and 31.08.2022. Standard care protocol was applied to 50 participants (group 1, control) and the ERAS protocol was applied to other 50 participants (group 2, study). As the primary outcome; the length of stay in the hospital, as the secondary outcomes; the duration of the operation, the amount of bleeding, postoperative nausea-vomiting, gassing time, visual analog scale (VAS) pain scores and complications were evaluated. Results: There was no statistically significant difference between the groups in terms of sociodemographic characteristics, medical history, operation indications, surgical procedures applied in addition to hysterectomy, operation time, preoperative and postoperative hemoglobin, amount of bleeding and use of drains (p>0.05).