Aile hekimliği uzmanlık öğrencilerinin ilaç aşırı kullanım baş ağrısı konusundaki bilgi, tutum, davranışları
Knowledge, attitude, behavior and solution suggestions of family medicine specialty students about DRUG overuse headaches
- Tez No: 754118
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Aile hekimliğine poliklinik başvuru sebepleri arasında baş ağrısı şikayeti en sık görülen nedenlerden birisidir. Migren veya gerilim tipi baş ağrısı hastaları, ağrı kesen ilaçların uzun süreli kullanımı ile alakalı ilaç aşırı kullanım baş ağrısı gelişebilmektedir. Çalışma aile hekimliği asistanları arasında ilaç aşırı kullanım baş ağrısıyla ilgili bilgi düzeyi, davranış ve tutumlarını değerlendirmek ve farkındalığı yükseltmeyi gaye edinmiştir. GEREÇ VE YÖNTEM Kesitsel-tanımlayıcı tipte bir anket çalışması olan çalışmamız, İstanbul'da eğitim gören 200 aile hekimliği uzmanlık öğrencisini kapsamaktadır. Toplam 18 sorudan oluşan anketimizde, katılımcıların sosyodemografik özellikleri, ilaç aşırı kullanım baş ağrısı hakkındaki tutum ve davranışları ile bilgi düzeyleri sorgulandı.
Özet (Çeviri)
Among the reasons for applying to a family medicine outpatient clinic, a headache complaint is one of the most common Dec. Patients with migraine or tension headaches may develop headaches due to excessive use of medications related to long-term use of pain medications. The study aims to evaluate the knowledge, savings and movement related to drug overuse headache among family medicine assistants and to raise awareness Dec MATERİALS AND METHODS Our study, which is a cross-sectional descriptive survey study, includes 220 family medicine specialty students studying in Istanbul. In our survey consisting of a total of 18 questions, the sociodemographic characteristics of the participants, their attitudes and behaviors about drug overuse headaches, and their level of knowledge were questioned.