SARS-COV-2 ile enfekte gebelerin term plasentalarındaki histopatolojik değişiklikler
SARS-COV-2 induced histopathological changes in TERM placentas
  1. Tez No: 754119
  2. Yazar: AYŞE SENA MAVUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAİME GÜL BARUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Patoloji, Obstetrics and Gynecology, Pathology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Ağır akut solunum yolu sendromu koronavirüsü- 2 (SARS-CoV-2), Koronavirus hastalığı- 2019 (COVID-19) pandemisine yol açan yeni bir Koronavirüs türüdür. Plasentalar ve gebelikte COVID-19 enfeksiyonu, pandemi döneminde SARS-CoV-2 ile ilgili yapılan çalışmaların önemli kısmını oluşturmaktadır. Çalışmamızda, gebelikteki COVID-19 enfeksiyonunun plasentalarda yaptığı histopatolojik değişiklikleri ve vertikal geçişi araştırdık. Çeşitli virüslerin (Herpes simpleks, Sitomegalovirüs gibi) özgül sitopatik etkileri bilinmektedir fakat bu değişiklikler SARS-CoV-2 için kesin tanımlanamamıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Toplam 31 adet Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) pozitif vaka ve 31 adet SARS-COV-2 ile enfekte olmayan gebe plasentaları çalışmaya alındı. Hematoksilen-Eozin boyalı camları incelendi ve uygun bloklara SARS-CoV-2 immünhistokimya (İHK) antikoru çalışıldı. Mikroskobik bulgular değerlendirilirken başlıca Amsterdam Konsensus kriterlerinden yararlanıldı. Gruplardaki histopatolojik bulgular, ki-kare ve Fisher'in kesin testi ile kıyaslandı. BULGULAR: Vakalarımızda; hastane istatistikleri ile karşılaştırıldığında, sezaryan (sectio) , neonatal yoğun bakım ünitesi yatış oranlarında istatistiksel anlamlı artış saptandı. PCR testi gönderilen 15 yenidoğanda test sonucu negatif saptandı. Histopatolojik incelemede, kontrol grubu ile kıyaslandığında maternal ve fetal vasküler malperfüzyon, distal villus hipoplazisi, desidual vaskülopati, mural hemoraji, trofoblast nekrozu, perivillöz ve intervillöz fibrin birikimi anlamlı olarak bulundu. İHK pozitif grupta, negatif gruptan farklı olarak, intervillözit, trofoblast nekrozu, perivillöz ve intervillöz fibrin birikimi, histiyositik intervillözit, villöz stromal karyoreksis istatistiksel anlamlı saptandı. Ölü doğum ile İHK pozitifliği arasında istatistiksel anlamlı ilişki bulundu. SONUÇ: Bulgularımız, gebelikte COVID-19 enfeksiyonun yenidoğan ve maternal klinik kötü gidiş ile ilişkili olabileceğini göstermiştir. SARS-CoV-2 enfeksiyonu her vakada olmasa bile plasentada oluşturduğu histopatolojik değişiklikler ile tanınabilir. Yenidoğan PCR testleri ile vertikal geçişi ispatlayamadık fakat yedi vakada İHKsal boyama ile plasentaya geçiş gösterdik.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Severe acute respiratory distress syndrome Coronavirus 2 (SARS-CoV-2), is a new virus from Coronaviridea family, which caused Coronavirus disease 2019 (COVID-19) pandemic. The relationship among placentas and SARS-CoV-2 infection in pregnancy gained very much attention as a research subject. In the study, we investigated the histopathological changes and vertical transmission in placentas of COVID-19 infected pregnants.We know that some viruses like Herpes Simplex Virus and Cytomegalovirus have specific cytopathic effects but this situation is not clear enough for SARS-CoV-2. MATERIAL AND METHODS: Total number of 31 cases in which COVID-19 Polimerase Chain reaction (PCR) positive and 31 cases of uninfected placentas were included in this study. Amsterdam Consensus Criteria were mainly used for microscobic evaluation. Hematoxylyn and eosin stained slides were reviewed and SARS-CoV-2 immunohistochemical (IHC) antibody stains were performed on selected blocks. Chi-square and Fisher exact tests were performed to compare histological findings. RESULTS: We found statistically significant increase in sectio rates, newborn intensive care unit admission when compared to hospital datas. PCR tests of 15 newborns resulted as“negative”. In COVID positive cases, maternal and fetal vascular malperfusion, distal villous hypoplasia, mural hemorrhagia, decidual vasculopathy, perivillous and intervillous fibrin deposition, intervillositis and throphoblast necrosis were detected as statistically significant cahanges. We detected intervillositis, throphoblast necrosis, perivillous and intervillous fibrin deposition, villous stromal karyorrhexis and histiocytic intervillositis as statistically significant changes in IHC positive cases. Statistically significant result was also found between stillbirth and positive IHC results. CONCLUSION: Our findings showed that COVID-19 infection in pregnancy may associate with poor clinicial outcomes in newborns and pregnants. SARS-CoV-2 infection can be recognised with its histopathological changes in some cases. We couldn't show vertical transmission with postnatal PCR test results but we showed transplacental transmission in seven cases by IHC method.