Liselere Geçiş Sistemi sınavları İngilizce sorularının Yenilenmiş Bloom Taksonomisi ve öğretim programına göre değerlendirilmesi
Evaluation of High School Entrance System (LGS) exam English questions according to the Revised Bloom Taxonomy and curriculum
  1. Tez No: 754143
  2. Yazar: HASAN EMİN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM YEŞİM ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmanın amacı, 2018, 2019 ve 2020 LGS İngilizce sorularının Yenilenmiş Bloom Taksonomisine göre hangi bilişsel basamaklarda olduğunun ve 8.sınıf İngilizce dersi öğretim programındaki kazanımları ne derece ölçtüğünün belirlenmesidir. Bu amaç doğrultusunda çalışmanın ilk kısmında detaylı bir doküman incelemesi yapılmış ve Yenilenmiş Bloom Taksonomisine yönelik araştırmalar detaylı olarak incelenmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında sorular ve kazanımlar uzman görüşleri doğrultusunda eşleştirilmiş ve içerik analizi yapılarak taksonomi tablosuna yerleştirilmiştir. Çalışmanın üçüncü kısmında LGS İngilizce sorularının 8.sınıf İngilizce dersi öğretim programında yer alan 20 kazanımı ne derece ölçtüğü hakkında anket yoluyla Çankırı ili sınırları içerisinde görev yapan 90 öğretmenin görüşleri alınmıştır. Elde edilen verilere göre kazanımlar bilgi boyutu olarak kavramsal ve işlemsel bilgi türünde yoğunlaşırken, bilişsel süreç bakımından yalnızca anlamak ve uygulamak basamağında bulunmaktadır. Üstbilişsel bilgi türüne ait ve bilişsel süreç açısından da çözümlemek, değerlendirmek ve yaratmak basamaklarına ait kazanım bulunmamaktadır. 2018 LGS'de sorulan İngilizce sorularının hiçbiri üst düzey bilişsel bir süreci ölçmemektedir. 2019 ve 2020 yılında sorulan soruların ise üçte biri çözümlemek ve değerlendirmek gibi üst düzey bilişsel süreç basamaklarında yer almaktadır. Araştırma anketine katılan öğretmenlerin büyük çoğunluğu soruların kazanımları ölçtüğü yönünde görüş bildirmiştir. Araştırma sonucuna göre LGS İngilizce sorularının öğretim programındaki kazanımlara uygun olduğu ancak tüm kazanımları ölçmediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the cognitive levels of 2018, 2019 and 2020 LGS English questions according to the Revised Bloom Taxonomy and to what extent they measure the objectives in the 8th grade English curriculum. For this purpose, in the first part of the study, a detailed document analysis was made and the studies on the Renewed Bloom Taxonomy were examined in detail. In the second part of the study, questions and objectives were matched in line with expert opinions and placed in the taxonomy table by making content analysis. In the third part of the study, the opinions of 90 teachers working within the borders of Çankırı were obtained by means of a questionnaire about the extent to which LGS English questions measure 20 objectives in the 8th grade English curriculum. According to the findings, while the objectives focus on conceptual and procedural knowledge in terms of knowledge dimension, they are only at the stage of understanding and applying in terms of cognitive process. There are no objectives belonging to the metacognitive type of knowledge and in terms of cognitive process there are not any belonging to the steps of analyzing, evaluating and creating. None of the English questions asked in the 2018 LGS measures a high-level cognitive process. One-third of the questions asked in 2019 and 2020 are in the higher-level cognitive process steps such as analyzing and evaluating. The majority of the teachers who participated in the research survey stated that the questions measure the achievements. According to the results of the research, it was understood that LGS English questions were suitable for the objectives in the curriculum, but did not measure all of them.