İnsidental paratiroidektomi olgularında peroperatif paratiroid bezi ototransplantasyonunun postoperatif hipokalsemi gelişimine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of perioperative parathyroid gland autotransplantation on the development of postoperative hypocalceima in incidental parathyroidectomy cases
- Tez No: 754147
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU MENEKŞE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş ve Amaç: Toplumumuzda benign veya malign nedenlerle tiroid cerrahisi sık olarak yapılmaktadır. Tiroid cerrahileri sonrasında en sık izlenen, en önemli komplikasyonlardan biri postoperatif hipoparatiroidiye bağlı hipokalsemidir. Tiroidektomi cerrahisinde kalıcı hipoparatiroidi ve kalıcı hipokalsemiden korunmanın en önemli yolu titizlikle yapılan paratiroid koruyucu diseksiyondur. Ancak pratikte ve özellikle boyun diseksiyonu eklenen tiroid cerrahilerinde bunu başarmak yüksek hacimli cerrahlar için bile zordur. Bu nedenle devaskülarize veya iatrojenik olarak çıkarılmış paratiroidlerin ototransplantasyonu sık olarak uygulanır. Bu çalışmada total tiroidektomi vakalarında insidental paratiroidektomi gelişmesi halinde yapılmış olan paratiroid bezi ototransplantasyonun postoperatif hipokalsemi üzerine etkisini gözlemlemeyi amaçladık. Gereç Yöntem: 2018 ve 2020 yılları arasında meme tiroid endokrin cerrahisinde bilateral total tiroidektomi operasyonu uygulanmış hastalar retrospektif gözlemsel olarak incelendi. Araştırma popülasyonuna giren hastalar Grup A (insidental paratiroidektomi yok), Grup B (insidental pratiroidektomi var ototransplantasyon yok) ve Grup C (insidental paratiroidektomi var ototransplantasyon var) olarak ayrıldı. Hastaların 1.gün, 6 ay ve 1.yıl Ca değerleri, geçici ve kalıcı hipokalsemi zamanları, normokalsemiye dönüş zamanları, postoperatif patolojileri, preoperatif endikasyonları, santral diseksiyon yapılma durumları incelendi.Tüm istatikler SPSS v21 kullanılarak yapıldı. Bulgular: Çalışmaya araştırma kriterlerine uygun 647 hasta dahil edildi. Tüm hasta popülasyonunda insidental paratiroidektomi oranımız %31,5 (n:204)'dir. Tüm hasta popülasyonunda geçici ve kalıcı hipokalsemi oranı sırasıyla %27,7 (n:178), %0,6 (n:4)'dır. Tüm gruplar değerlendirildiğinde gruplar arası 1.
Özet (Çeviri)
Introduction: Thyroid surgery is often performed due to both benign and malignant pathology.The most common and one of the most important complication is hypocalcemia due to postoperative hypoparathyroidism. To prevent permanent hypoparathyroidism and hypocalcemia, precise parathyroid protective dissection is essential. In practice, it is a difficult task -even for experienced surgeons- to accomplish especially when dissection of the neck is added to the procedure. Therefore, autotransplantation of devascularized or iatrogenically removed of parathyroid glands is commonly performed. This study aimed to observe the effect of parathyroid autotransplantation on postoperative hypocalcemia during total thyroidectomy when incidental parathyroidectomy occurs. Methods: Patients that underwent bilateral total thyroidectomy between 2018 and 2020 in breast and endocrine surgery clinic were retrospectively analyzed. Patients were classified into three groups: Group A (no incidental parathyroidectomy), Group B (incidental parathyroidectomy with no autotransplantation), and Group C (incidental parathyroidectomy with autotransplantation). Day 1, month 6, and year 1 calcium levels; timing of permanent and transient hypocalcemia; timing of returning to normocalcemia; postoperative pathology results; preoperative surgical indications; and central neck dissection status were studied. Statistical analysis was made using SPSS v21. Results: 647 patients that met eligibility criteria were included in the study. Incidental parathyroidectomy rate was 31.5% (n:204). Transient and permanent hypocalcemia rates were found to be 27.7% (n: 178) and 0.6% (n: 4) respectively.