Örgütsel sinizmin örgütsel sessizliğe etkisi: öğretmenler üzerine bir araştırma
- Tez No: 754163
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilgi Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Araştırmanın hedefi, örgütsel sinizm ile örgütsel sessizlik ilişkisinin öğretmenlerin üzerinde pozitif veya negatif bir sonucu taşıyıp taşımadığını araştırmaktır. Bu hedef doğrultusunda 2021 – 2022 eğitim öğretim yılı Manisa ili ve ilçelerinde görev yapmakta olan 248 öğretmen örneklem olarak seçilmiştir. Kullanmış olduğumuz verilerin toplanmasında Sosyo – Nüfus Bilgi Formu ile beraber Örgütsel Sinizm Boyutu ve Örgütsel Sessizlik Boyutu kullanılmıştır. Araştırma sonrasında ortaya çıkan verilerin analizinde betimsel analizler, regresyon, Pearson Çarpım Moment korelasyon Analizi, T- testi ve ANOVA testi uygulamaları kullanılmıştır. Elde edilmiş olan verilerin % 95 güven aralığı ve % 5 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmesi uygun görülmüştür. Araştırma sonucu elde edilen sonuçların analizinde SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 22.0 paket programı ile gerçekleştirilmiştir. Sosyo ve Nüfus Bilimsel bilgi formu çıktılarını istatistiksel olarak açıklayabilmek için frekans, yüzde, standart sapma ve ortalama analiz tekniği kullanılmıştır. Araştırmada çıkan sonuçlara göre, öğretmenlerin örgütsel sinizm ve örgütsel sessizlik algıları üzerinde orta şiddetli ve pozitif yönlü bir ilişki olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin cinsiyetinin, öğretmenlerin mezun olmuş oldukları okulların, öğretmenlerin görev yapmış oldukları okulların, görev yaptıkları okullardaki görev yapma sürelerinin ve öğretmenlerin mesleki kıdeminin örgütsel sinizm ve örgütsel sessizlik algılarında farklılaşmadığı görülmüştür. Farklılık bulunan boyutlar ise, öğretmenlerin medeni durumunun örgütsel sessizlik tutumları üzerinde orta yönlü etkili olduğu, öğretmenlerin yaş değişkeninin özellikle 25 – 39 yaşları arasında olan bireylerin orta düzeyde bir etki olduğu ve son olarak öğretmenlerin mezuniyet durumlarının örgütsel sessizlik olmasa dahi örgütsel sinizm algılarını etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate whether the relationship between organizational cynicism and organizational silence has a positive or negative effect on teachers. In line with this goal, 248 teachers working in the province and districts of Manisa in the 2021-2022 academic year were selected as a sample. In the collection of the data we used, the Organizational Cynicism Dimension and the Organizational Silence Dimension were used together with the Socio-Population Information Form. Descriptive analysis, regression, Pearson Product Moment Correlation Analysis, T-test and ANOVA test applications were used in the analysis of the data obtained after the research. It was deemed appropriate to evaluate the obtained data at 95% confidence interval and 5% significance level. The analysis of the results obtained as a result of the research was carried out with the SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 22.0 package program. Frequency, percentage, standard deviation and mean analysis techniques were used to statistically explain the outputs of the Socio and Population Scientific Information Form. According to the results of the research, it was seen that there is a moderate and positive relationship on teachers' organizational cynicism and organizational silence perceptions. It has been observed that the gender of the teachers, the schools from which the teachers graduated, the schools where the teachers worked, the duration of their work in the schools and the professional seniority of the teachers did not differ in the perceptions of organizational cynicism and organizational silence. On the other hand, it has been seen that the marital status of the teachers has a moderate effect on the organizational silence attitudes, the age variable of the teachers has a moderate effect, especially the individuals between the ages of 25 and 39, and finally, the graduation status of the teachers affects the perceptions of organizational cynicism even if there is no organizational silence.