8. sınıf T.C. inkılap tarihi ve atatürkçülük ders kitabında birinci elden kaynaklara yer verilme durumu
The idea of including primary sources in the 8th grade T.R. the history of the revolutionary and the ataturkism course book
- Tez No: 754168
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FADİME SEÇGİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN ER TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilgiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmada, 8. Sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ders kitabında birinci elden kaynaklara yer verilme durumunu ortaya koymak amaçlanmaktadır. Çalışma, tarama modelinde nitel bir araştırma olarak tasarlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı kararı ile Bir-Yay Yayınevi'ne ait olan 8. Sınıf T. C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ders kitabından oluşmaktadır. Çalışmada birincil yazılı ve görsel kaynakların tespiti ve analizi için, Birincil Kaynak Tespit Formu, Görsel Kanıt Analiz Formu ve Yazılı Kanıt Analiz Formu kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre kitapta kullanılan birinci elden yazılı ve görsel kaynakların ünitelere dengeli dağılmadığı, kullanılan görsel kaynaklara yazılı kaynaklardan çok daha fazla yer verildiği, kullanılan yazılı ve görsel kaynakların türlerinin çeşitlendirilmediği sonucuna ulaşılmıştır. Kullanılan birincil yazılı ve görsel kaynakların anlaşılırlık düzeyi açısından incelendiğinde kaynak kullanımında standart olmadığı tespit edilmiş, görsel kaynakların kalitesinin düşük olduğu, öğrenci düzeyine uygun olmayan kaynakların kullanıldığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışmayla birlikte bundan sonra yapılacak çalışmaların çeşitlendirilmesi ve farklı sınıf seviyelerinde de birinci elden kaynak kullanımı açısından benzer çalışmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to reveal the situation of including first-hand sources in the 8th Grade Turkish Revolution History and Kemalism textbook. The study was designed as a qualitative research in the survey model. The study group of the research consists of the 8th Grade Turkish Revolution History and Kemalism textbook, which was published by Bir-Yay Publishing House with the decision of the Board of Education and Discipline in the 2021-2022 academic year. In the study, Primary Source Detection Form, Visual Evidence Analysis Form and Written Evidence Analysis Form were used for the identification and analysis of primary written and visual sources. According to the research findings, it was concluded that the first-hand written and visual sources used in the book were not evenly distributed among the units, the visual sources used were much more than the written sources, and the types of written and visual sources used were not diversified. When the primary written and visual resources used are examined in terms of the level of intelligibility, it has been determined that there is no standard in the use of resources, it has been concluded that the quality of the visual resources is low and the resources that are not suitable for the student's level are used. With this study, it is recommended that similar studies be carried out in terms of diversifying future studies and using first-hand resources at different grade levels.