8.sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ders kitabında işlenen Milli Mücadele konularının Nutuk'la karşılaştırılması üzerine bir değerlendirme
An assement about the comparisons of the subject thats is being thouht the 8 History of the Republic of Turkey and Atatürkism lessons about the Period of Struggle to Nutuk
  1. Tez No: 841865
  2. Yazar: FUNDA ÇEVİK ATAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT KARAER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmada Millî Mücadele Dönemi konularının Nutuk ve 8.sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ders kitabıyla karşılaştırılması yapılıp bir değerlendirme sunulmuştur. Araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi kullanılmıştır. Bu araştırmada çalışma alanı olarak Atatürk'ün Nutuk adlı eserinden ve 2021-2022 eğitim öğretim yılında ortaokul ve imam hatip ortaokulunda okutulan, Bir-YAY yayıncılığa ait 8. sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ders kitabından yararlanılmıştır. Araştırmanın sonucuna göre İTA ders kitabı Nutuk'ta vurgulanan önemli konulara yer verilmiştir fakat ders kitabında ayrıntılı aktarım yapılmadığı tespit edilmiştir. Millî Mücadele Dönemi, ders kitabında da Nutuk'ta da görsellerle desteklenerek sunulmuştur. İTA ders kitabından 16 yerde Nutuk'tan doğrudan alıntı yapılmıştır. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi adına en önemli kaynak olan Nutuk'tan Milli Mücadele Dönemi için daha fazla doğrudan alıntı yapılmasının daha etkili olacağı görüşüne varılmıştır. Ayrıca 8.sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 2021-2022 eğitim öğretim yılı ders kitabında ünitelerde konuyla ilgili metinler kaynak gösterilerek konunun pekiştirilmesi sağlandığı tespit edilmiştir. Özellikle ikinci üniteden itibaren kaynak metinler Nutuk'tan faydalanılıp hazırlanırsa İTA için birinci kaynak olan Nutuk'tan daha verimli bir şekilde faydalanılabilineceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, a comparison is made between the topics related to the National Struggle Period and the book 'Nutuk' with the 8th-grade Turkish Revolution History and Kemalism textbook. The study provides an evaluation based on this comparison. The research employs a qualitative research method, specifically document analysis. The primary sources used in this study are Mustafa Kemal Atatürk's 'Nutuk' and the 8th-grade Turkish Revolution History and Kemalism textbook published by Bir-YAY, which is taught in middle schools and Imam Hatip middle schools during the 2021-2022 academic year. According to the findings of the research, the Turkish Revolution History and Kemalism textbook includes important topics emphasized in 'Nutuk', but lacks detailed elaboration on these subjects. The National Struggle Period is presented in both 'Nutuk' and the textbook with the support of visual materials. The Turkish Revolution History and Kemalism textbook directly quotes 'Nutuk' in 16 instances. It is suggested that more direct quotations from 'Nutuk', which is the most significant source for the Turkish Revolution History and Kemalism course, would be more effective for the National Struggle Period. Additionally, it was observed that in the 8th-grade Turkish Revolution History and Kemalism textbook for the 2021-2022 academic year, the subject matter is reinforced with referenced texts in the units. Especially starting from the second unit, if the source texts are prepared by benefiting from 'Nutuk', the primary source for Turkish Revolution History and Kemalism, it is believed that a more efficient utilization of 'Nutuk' could be achieved for the textbook