Katalizörlü ortamda/demineralize edilmiş kömürlerin tetralinde uv ışınları ve mikrodalga enerji ile sıvılaşma mekanizmalarının kesikli zaman modellemeleri kullanılarak belirlenmesi
Determination of liquefaction mechanisms by uv rays and microwave energy in tetralin of demineralized coals in catalyzed environment using discrete time models
- Tez No: 754193
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİR HÜSEYİN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
.Bu tez çalışmasında sıvılaştırma sırasında kömürün ağırlık kaybı için reaksiyon hızı parametrelerinin hesaplanmasını sağlayan matematiksel bir model formüle edilmiştir. UV ve mikrodalga enerjisi ile ilgili kömür sıvılaştırma verimleri ile ilgili daha önce yapılan deneysel çalışmalardan elde edilen veriler model algoritmasına girdi teşkil etmiştir. MatLab tabanlı olarak geliştirilen ve Genişletilmiş Kalman Filtreleme yöntemi kullanılarak oluşturulan algoritma ile önerilen on farklı kinetik mekanizmanın deneysel çalışmaları ne kadar uyumladığı incelenmiştir. Yapılan çalışmalarda deneysel sonuçlardan elde edilen veriler ile uyumlu en yakın kinetik model çıkarılmıştır. Ardından deneysel veriler ve algoritma sonuçlarının karşılaştırılması ile oluşturulan algoritmanın kömür sıvılaştırma mekanizmasını belirlediği ispatlanmıştır. İkinci aşama çalışmada ise kinetik yaklaşımı oluşturulan ve ayrıca programdan tek tek belirlenen parametreler yerine Matlab tabanlı ve Genişletilmiş Kalman Filtreleme yöntemi ile oluşturulan bir arayüz algoritması ile model çalışmasından elde edilen parametrelerin tek bir program çıktısı olarak alınması hedeflenmiştir. Yazılımı gerçekleştirilen arayüz algoritması hatasız şekilde model çalışması için oluşturulmuş programdan elde edilen verileri direk olarak ekran çıktısı olarak elde etmektedir. Deneysel çalışmalardan elde edilen verilerin değerlendirmesinde kömür sıvılaştırma mekanizmasının uyum sağladığı model göz önüne alındığında, sürecin çoklu paralel, bağımsız, tersinir ve tersinmez reaksiyonlar eşliğinde, pseudo birinci dereceden reaksiyonlar aracılığıyla ilerlediği kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
.In this PhD. thesis, a mathematical model has been formulated to calculate the reaction rate parameters for the weight loss of coal during liquefaction. The data obtained from previous experimental studies on coal liquefaction efficiencies with respect to UV and microwave energy has been provided input to the model algorithm. It was examined how ten different kinetic mechanisms proposed with the algorithm developed using the Genişletilmiş Kalman Filtering method, developed based on MatLab, fit the experimental studies. In the studies, the closest kinetic model compatible with the data obtained from the experimental results was obtained. Then, it was proved that the algorithm created by comparing the experimental data with the algorithm results determines the coal liquefaction mechanism. In the second stage study, it is aimed to obtain the parameters obtained from the model algorithm as a single program output with an interface algorithm based on Matlab and created with the genişletilmiş Kalman Filtering Method. The interface algorithm implemented in the software directly outputs the data obtained from the program created for model operation without error. Considering the model in which the coal liquefaction mechanism fits in the evaluation of the data obtained from the experimental studies, it is assumed that the process proceeds through pseudo first-order reactions accompanied by multiple parallel, independent, reversible and irreversible reactions.