Fruktozun oluşturduğu metabolik sendromda kardiyak akt/enos yolağı üzerine lactobacillus plantarum'un etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of lactobacillus plantarumon cardiac AKT/enos pathway in fructose-induced metabolic syndrome
  1. Tez No: 754194
  2. Yazar: ÖZNUR ECE DURMAZ KURŞUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKNUR AKTAY, PROF. DR. FATMA AKAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Diyette yaygın şekilde kullanılan fruktozun, metabolik sendrom gelişme riskini artırdığı gösterilmiştir. Metabolik sendrom oksidatif stres ve inflamatuvar değişkenlerle ilişkili olarak kardiyovasküler hastalık riskini artırır. Laktik asit bakterilerinden olan Lactobacillus plantarum (L. plantarum)'un, antioksidan, antikanser, antiinflamatuvar, antiproliferatif, obezite karşıtı ve antidiyabetik etkileri bulunmaktadır. Laktik asit bakterilerinin probiyotik suşlarının fruktoz ile metabolik sendrom oluşturulan modellerde kardiyovasküler hastalıklar üzerine etkisini inceleyen sınırlı sayıda çalışma yer almaktadır. Çalışmamızda, L. plantarum takviyesinin, fruktozla beslenen sıçanların kalplerinde, Akt/eNOS yolağı üzerindeki etkisi araştırılarak mekanizma irdelenmiştir. Materyal ve Metot: Bu çalışma, fruktoz ile metabolik sendrom geliştirilmiş Wistar Albino erkek sıçanlarda yürütüldü. Sıçanlar kontrol, fruktoz ve fruktoz+L. plantarum olmak üzere üç gruba ayrıldı. Fruktoz, 15 hafta süre ile içme suyu içerisinde %20'lik çözelti şeklinde verilirken; probiyotikler, fruktoz uygulamasının son 6 haftasında günde bir kez (109 CFU/ml/100 g) olmak üzere gastrik gavaj ile uygulandı. Kalp dokularındaki Akt, eNOS, iNOS, IRS-1, SIRT1, mTOR, NF-κB ve TNF-α protein düzeyleri Western Blot analiz yöntemleri ile değerlendirildi. Bulgular: L.
Özet (Çeviri)
Aim: It has been shown that fructose, which is widely used in the diet, increases the risk of developing metabolic syndrome. Metabolic syndrome, on the other hand, increases the risk of cardiovascular disease in relation to oxidative stress and inflammatory variables. Lactobacillus plantarum (L. plantarum), one of the lactic acid bacteria, has antioxidant, anticancer, anti-inflammatory, antiproliferative, anti-obesity and antidiabetic effects. There are a limited number of studies in the literature examining the effects of probiotic strains of lactic acid bacteria on cardiovascular diseases in models with fructose-induced metabolic syndrome. In this study, it was investigated whether L. plantarum supplementation had an effect on the Akt/eNOS pathway in the hearts of fructose fed rats. Material and Method: This study was conducted in Wistar Albino male rats with fructose-induced metabolic syndrome. Rats control, fructose and fructose+L. plantarum were divided into three groups. While fructose is given as a 20% solution in drinking water for 15 weeks; probiotics were administered by gastric gavage once a day (109CFU/ml/100 g) in the last 6 weeks of fructose administration. Akt, eNOS, iNOS, IRS-1, SIRT1, mTOR, NF-kB and TNF-α protein levels in heart tissues were evaluated by Western blot analysis methods. Results: According to the fructose group of L.