Sıçanlarda sisplatin ile oluşturulmuş ovaryum hasarında resveratrol ve mezenkimal kök hücrelerin onarıcı etkileri
Reparative effects of resveratrol and mesenchymal SEEM cells on cisplatin-induced ovarian damage in rats
- Tez No: 754202
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KANAT GÜLLE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Sisplatin, en çok kullanılan kemoteröpatik ajanlardan birisidir. Birçok organda toksisiteye neden olmaktadır. Düşük dozlarda verilen sisplatin tedavinin etkinliğini azaltır. Hastalara yüksek oranda verilen kemoterapi ilaçları ise toksisiteye neden olur. Özellikle sisplatinin toksik etkisinin en yüksek oranda görüldüğü doku nefronlardır. Böbreklerde, renal hasara sebebiyet vermekte ve böbrek fonksiyonlarını olumsuz etkilemektedir. Ovaryum dokusunda da toksisite etkisi yüksektir. Özellikle kadınlarda sisplatin kullanılarak yapılan kemoterapi tedavisinde, ovaryumda en sık rastlanan durumların başında folikül rezervlerinin sayısının azalması gelmektedir. Primordiyal foliküllerin, primer foliküllerin ve sekonder foliküllerin sayısının azalması, kadınlarda kısırlığın ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Son yıllarda kemoterapötik ajanlar ile antioksidan maddelerin kullanımı da artmıştır. Çalışmalarda sıklıkla sisplatinin neden olduğu toksik etkileri azaltmak adına antioksidan bir maddenin kullanılmasının gerekliliği vurgulanmıştır. Resveratrol ise fenil alaninden sentezlenen doğal bir polifenoldür. Polygonium cuspidatum bitkisinin köklerinde ve üzümün kabuğunda çok yüksek miktarlarda bulunmaktadır. Ovaryum dokusunda resveratrolün etkisi incelendiğinde foliküler atrezi sırasında granüloza hücrelerinde apoptozun indüklediği görülmüştür. Sıçanlarla yapılan bir çalışmada ise ovaryumda resveratrol, oosit sayısını arttırmış, apoptozu engellemiş ve primordiyal folikül ile primer folikül sayısını arttırmıştır. Böylece sisplatin ile yapılan tedavilerde resveratrol gibi antioksidan maddelerin kullanımının, sisplatinin neden olabileceği toksik etkileri azalttığı vurgulanmıştır. Mezenkimal kök hücreler ise mezoderm tabakasından kökenlenen ve multipotent özellikte olan yetişkin kök hücreleridir. Yağ dokusunda ve kemik iliğinde yüksek oranda MKH bulunmaktadır. Son dönemde kök hücrelerin tedavilerde kullanılmaya başlaması ile MKH'lerin kullanımı artmıştır. Çalışmamızda 36 adet dişi sıçan kullanılmış olup her grup 6'şarlı olacak şekilde 6 gruba ayrıldı (n=6). Grup 1 kontrol grubuna deney süresi boyunca intraperitonal (i.p.) olarak resveratrol ile eşit hacimde izotonik salin solüsyonu verildi. Grup 2 resveratrol grubuna 14 gün boyunca 20 mg/kg i.p. olarak verildi. Grup 3 sisplatin grubuna 3. günde 7 mg/kg sisplatin i.p. enjekte edildi. Grup 4 sisplatin ve resveratrol grubuna 3. gün sisplatin 7 mg/kg tek doz olarak i.p. uygulandı. 14 gün boyunca resveratrol 20 mg/kg olarak i.p. verildi. Grup 5 sisplatin ve MKH grubuna sisplatin uygulamasından sonra 7. gün tek doz 3x104 hücre olacak şekilde dokuya i.p. olarak enjekte edildi. Grup 6 sisplatin, resveratrol ve MKH grubuna sisplatin uygulamasından sonra 7. gün tek doz 7. gün tek doz 3x104 hücre olacak şekilde MKH, 14 gün boyunca 20 mg/kg resveratrol i.p. olarak uygulandı. 14. günün sonunda sıçanlar sakrifiye edilerek ovaryum doku örnekleri alındı. Histopatolojik inceleme için hematoksilen-eozin (HE) ile boyamalar yapıldı. Çalışmamızın sonucunda sisplatin ile oluşturulan ovaryum hasarında Grup 1 kontrol grubunda normal bir görünüm izlenmiştir. Grup 2 resveratrol grubunda normale yakın bir görünüm izlenmiştir. Grup 3 sisplatin grubunda ödem, hemoraji ve aynı zamanda atretik foliküller gözlenmiştir. Grup 4 sisplatin ve resveratrol grubunda hemorajik alanlar görülmeye devam etse de atretik foliküllerin sayısında azalma görülmüştür. Grup 5 sisplatin ve MKH grubunda atretik folikül miktarında iyice gerileme gözlenmiştir. Grup 6 sisplatin, resveratrol ve MKH grubunda kontrol grubunda gözlenen normal görünüm görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Sisplatin is one of the most commonly used chemotheropathic agents. It causes toxicity in many organs. Reduces the effectiveness of the treatment of the swelling delivered in low doses. Chemotherapy drugs that are given to patients at a high rate will cause toxicity. In particular, tissue nefronts, where the toxicity of the splatine is the highest. It causes renal damage to the kidneys and adversely affects kidney function. Toxicity is also high in the aquarium tissue. The number of follicular reservoirs in the most common cases in the ovarium is decreasing, especially in chemotherapy treatment using sisplatin in women. The decrease in the number of Primordial follicles, primary follicles and secondary follicles causes infertility in women. In recent years, the use of chemotherapotic agents and antioxidants has increased. In the studies, it has been emphasized that an antioxidant substance should be used to reduce toxic effects caused by splatine frequently. Resveratrol is a natural polyphenol synthesized from the phenyl field. The polygonium cuspidatum is found at the roots of the plant and in the skin of the grape, in very large quantities. When the effects of the resveratroleum were examined in the occipital tissue, it was observed that the follicular atrezia induced apopotosis in the granulose cells during the period. In a study with rats, the recveratrol in the ovarium increased the number of oocytes, blocked the apopotin and increased the number of primary folicles and primordial follicles. In this way, it has been emphasized that the use of antioxidant substances such as resveratrol in treatments with sisplatin reduces the toxic effects of the sexplatine. Mesenkimal stem cells are from adult stem cells that originate from the mesoderm layer and are multipotent. There is a high proportion of MKH in the oil tissue and bone marrow. The use of MKH's has increased since stem cells have started to be used in treatments recently. In our study, 36 female rats were used and each group was divided into 6 groups with 6 (n=6). Group 1 control group intraperitonal (i.s) during the duration of the experiment the solution of isotonic saline was given in the same volume as the resveratrol. Group 2 resveratrol group 20 mg/kg i.p. for 14 days as. Group 3 to sisplatin group 3. 7 mg/kg of sisplatin i.p. he was injected. Group 4 to sisplatin and resveratrol group 3. day 1 sisplatin 7 mg/kg as a single dose i.p. applied. resveratrol for 14 days in 20 mg/kg i.p. it's been given. Group 5 after the application of sisplatin and ssisplatin to group MKH 7. one dose of 3x104 cells a day to tissue i.p. p. injected as. Group 6 after the application of sisplatin, resveratrol and sisplatin to the MKH group 7. one dose of 7 a day. MKH with a single dose of 3x104 cells per day, 14 20 mg/kg resveratrol i.p. applied as. at the end of day 14, the rats were saifed and samples of the ovarium tissue were taken. He (hematoxilen-eozin) was painted for histopathological examination. As a result of our work, a normal appearance was observed in the Group 1 control group in the ovarium damage created by sisplatin. Group 2 resveratrol group has seen a similar view to normal. In the group 3 sisplatin group, edema, hemorrhage, edema were also observed atretic follicles. Although hemorrhagic areas continue to appear in group 4 sisplatin and resveratrol group, there has been a decrease in the number of atretic follicles. Group 5 ssisplatin and MKH group have seen a significant decline in the amount of atretic follicles. Group 6 ssisplatin, resveratrol, and normal appearance observed in the control group MKH.