Kronik hepatit B ile enfekte hastalarda karaciğerdeki inflamasyonun ve fibrozun tahmin edilmesinde invaziv olmayan testlerin önemi
The importance of NON-invasive tests in prediction of liver inflammatory and fibrosis of patients infected with chronic hepatitis B
- Tez No: 754216
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT BİLGE DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Kronik hepatit B ülkemizde orta endemisiteye sahip HCC, steatohepatit ve siroz gibi tablolara neden olabilen bir hastalıktır. Son yıllarda kronik hepatit B'li hastalarda fibrozis ve inflamasyonu değerlendirmek amacıyla noninvaziv tanı yöntemleri üzerinde durulmaya başlanmıştır. Kronik Hepatit B'li hastalarda karaciğer fibrozis ve inflamasyonunun tahmin edilmesinde non invaziv testlerin önemini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza 108 KHB tanılı hasta alındı. Modifiye knodel skorlama sistemi, karaciğer iltihabı ve fibrozisi teşhisi için patolojik standart olarak kabul edildi. Hastalar inflamatuvar aktivite açısından önemli inflamasyon olan(A≥6) ve önemli inflamasyonu olmayan(A
Özet (Çeviri)
Objective: Chronic hepatitis B is a moderately endemic disease in our country that can cause conditions such as HCC, steatohepatitis and cirrhosis. In recent years, noninvasive diagnostic methods have been started to be focused on in order to evaluate fibrosis and inflammation in patients with chronic hepatitis B. We aimed to evaluate the importance of non-invasive tests in predicting liver fibrosis and inflammation in patients with chronic hepatitis B. Material and method: 108 patients with CHB were included in our study. The modified Knodel scoring system was accepted as the pathological standard for the diagnosis of liver inflammation and fibrosis. In terms of inflammatory activity, the patients were divided into two groups as those with significant inflammation (A≥6) and without significant inflammation (A