Aile hekimliği polikliniğine başvuran hastalarda spiritüalite düzeyi ve geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulaması kullanımı
Spirituality level and use of traditional and complementary medicine in patients who apply to family medicine polyclinic
  1. Tez No: 754224
  2. Yazar: MUSTAFA POLATTİMUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KASIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş ve Amaç: Tarih boyunca sağlık ve spiritüalite kavramları birbiri ile yakından ilişkili olmuştur. Ancak teknolojinin gelişmesi ile modern tıpta spiritüalite gibi somut olmayan yaklaşımlardan uzaklaşılmıştır. Günümüzde hastalar tarafından Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT) kullanımının yaygınlaşmasının fark edilmesi sonucunda bu alanda yapılan araştırılmalar artmıştır. GETAT kullanımının tercih edilmesinin nedenleri arasında bu uygulamaların hastaların spiritüel ihtiyaçlarına hitap etmesi ve modern tıbba göre daha bütüncül olması gösterilmiştir. Biz bu araştırmada hastaların spiritüalite düzeyi ve GETAT kullanımı arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız tanımlayıcı, gözlemsel ve kesitsel bir çalışmadır. 01.11.2021 ile 31.01.2022 tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran hastalara GETAT kullanımını sorgulayan ve üç-faktörlü spiritüel iyi oluş ölçeği bulunan anket uygulanmıştır. Veriler JASP (Version 0.16) bilgisayar yazılımı ile analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmamıza 360 kişi katılmıştır. Katılımcılardan son 1 yıl içerisinde GETAT kullananların sayısı 132 (%36,6) olarak saptanmıştır. En çok kullanılan GETAT yönteminin fitoterapi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Background and Aims: Throughout history, the concepts of health and spirituality have been closely related. However, with the development of technology, intangible approaches such as spirituality have been moved away from modern medicine. As a result of the widespread use of Traditional and Complementary Medicine (TCM) by patients today, researches in this field have increased. Among the reasons why the use of TCM is preferred, it has been shown that these applications address the spiritual needs of the patients and that they are more holistic than modern medicine. In this study, we aimed to examine the relationship between the spirituality level of the patients and the use of TCM. Materials and Methods: Our research is a descriptive, observational and cross-sectional study. A survey questioning the use of TCM and a spiritual well-being scale was administered to the patients who applied to the Ankara City Hospital Family Medicine Outpatient Clinic between 01.11.2021 and 31.01.2022. Data were analyzed with computer software JASP (Version 0.16). Results: There were 360 people participated in our study. The number of participants using TCM in the last 1 year was 132 (36.6%). It has been seen that the most used TCM method is phytotherapy. It was observed that there was a significant relationship between the spiritual well-being score and the sub-dimensions of transcendence and harmony with nature of the scale and the use of TCM (p< 0.001), and there was no significant relationship with the anomie sub-dimension (p= 0.093). In addition, it was seen that there was a weak but significant positive correlation with the number of TCM methods used and spiritual well-being, transcendence and harmony with natüre (p< 0.001), and there was no significant correlation with anomie (p= 0.060). It has been observed that the spiritual well-being score, transcendence and anomie sub-dimensions of the participants over the age of 30 differ significantly compared to the participants aged 30 and under.