İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı Belediye Yazmaları K.0006 numarada kayıtlı şiir mecmuası (İnceleme-metin)
Istanbul Metropolitan Municipality Atatürk Library Municipality Manuscripts registered poetry the number K.0006 (Analysis-text)
  1. Tez No: 754229
  2. Yazar: RABİA TEMÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI İBRAHİM DEMİRKAZIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
Bu çalışmada, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı Belediye Yazmaları K.0006 numarada kayıtlı şiir mecmuası incelenmiş ve söz konusu mecmuanın tenkitli metni verilmiştir. Mecmua, mahlası bilinen 89 şairi ve 314 şiiri bünyesinde barındırmaktadır. Mecmuada kime ait olduğu belirlenemeyen şiir ve beyitler de yer almaktadır. Ayrıca Arapça ve Farsça kısımlar da bulunmaktadır. Mecmuada şiiri bulunan şairlerin büyük bir kısmı 16. asırda yaşamış olanlardır. Mecmuada en çok şiir Nefʿī'ye aittir. Büyük çoğunluğunu gazellerin oluşturduğu mecmuada, kaside, muhammes, tahmis, müseddes, tesdis, terkib-bend, kıtʿa, kıtʿa-yı kebire, nazm, rubai, müfred ve mesnevi gibi farklı nazım şekilleri de yer almaktadır. En çok gazel, 16 gazelle Nefʿī'ye aittir, onu 15 gazelle Bākī takip eder. Mecmuadaki şiirlerden divan ve mecmua gibi başka kaynaklarda da yer alanlar, bunlar ile mukayese edilmiş, farklı kısımlar dipnotta gösterilmiştir. Aynı şekilde mecmuada bir şaire nispet edilen ancak onun divanında bulunmayan şiirler de dipnotta gösterilmiştir. Şairlerin yaşamış olduğu yüzyıllar, şiir sayıları, şiirlerin nazım şekilleri ve vezinleri tablolar hazırlanarak belirtilmiştir. Mecmua içerisindeki eksiklikler ve karışıklıklar ilgili kaynaklardan faydalanılarak en aza indirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the poetry magazine registered in Istanbul Metropolitan Municipality Atatürk Library Belediye Manuscripts K.0006 was examined and the critical text of the mentioned magazine was given. The most ghazals belong to Nefʿī with 16 ghazals, followed by Baki with 15 ghazals. The journal contains 89 poets with known pseudonyms and 314 poems. There are also poems and couplets that cannot be identified. Arabic and Persian chapters are available, too Most of the poets who have poetry in the journal are those who lived in the 16th century. Most of the poems in the journal belong to Nefʿī. There are also different verse forms such as qasida, muhammes, tahmis, müseddes, tesdis, tertib-bend, kıtʿa, kıtʿa-yı kebire, verse, rubai, müfred and mesnevi in the journal, the majority of which is composed of ghazals. Among the poems in the magazine, the ones in other sources such as divan and magazine were compared with these, and different parts were shown in the footnote. Likewise, poems attributed to a poet in the journal but not found in his divan are shown in the footnote. The centuries in which the poets lived, the number of poems, the verse forms of the poems and their meter are indicated by preparing tables. The deficiencies and confusions in the journal have been tried to be minimized by making use of the relevant sources.