Kimya öğretmenlerinin tasarım beceri atölyeleri için gerekli öğretmen yetkinlikleri hakkındaki görüşleri
Chemistry teachers's views on teachers' competencies for makerspace
- Tez No: 754233
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SÖZBİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Bu çalışmada, 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında yer alan Tasarım Beceri Atölyeleri için gerekli öğretmen yetkinliklerinin belirlenmesi, TBA'da uzman olan eğitimcilerin görüşlerinin alınması ve TBA'ya yönelik belirlenen yetkinlikler hakkında kimya öğretmenlerinin görüşlerinin alınması amaçlanmaktadır. Yöntem: Araştırmada karma araştırma desenlerinden keşfedici ardışık desen kullanılmıştır. Tasarım Beceri Atölyeleri (TBA) konusunda uzman beş eğitimciyle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılarak TBA'lar hakkında görüşleri toplanmış ve içerik analizine tabi tutulmuştur. Bu bulgular alanyazındaki bilgilerle harmanlanarak kimya öğretmenlerinin TBA'ya yönelik yetkinliklerini belirleme anketi oluşturulmuştur. Bu anket Erzurum il Millî Eğitim Müdürlüğünde göre yapan 25 kimya öğretmenine uygulanmıştır. Anket sonuçları betimsel istatistiki yollarla sunulmuştur. Bulgular: Yapılan analizler sonucunda TBA için gerekli öğretmen yetkinlikleri; mesleki yetkinlikler, teknoloji ve iletişim yetkinlikleri, kişisel yetkinlikler olmak üzere üç boyut altında toplanmıştır. Kimya öğretmenlerinin tasarım beceri atölyelerinde hakkında farkındalıklarının olduğu fakat atölye çeşitlerine ve atölyelerin amaçlarına yönelik bilgi konusunda kendilerini eksik hissettikleri görülmüştür. Sonuçlar: Kimya öğretmenlerinde, tasarım beceri atölyeleri için gerekli yetkinliklerin birçoğunun olduğu tespit edilmiştir. Fakat kimya öğretmenlerinin, tasarım beceri atölyelerinin amaçları ve atölyelerde nasıl etkinlik yaptırılacağı konusunda da çok iyi bilgi sahip olmadıkları sonucuna ulaşılmıştır. Bunun sebebinin öğretmenlere tasarım beceri atölyelerine yönelik daha kapsamlı eğitim verilmediğinden dolayı olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it is aimed to determine the necessary teacher competencies for the Design Skills Laboratories (DSL) within the scope of the 2023 Education Vision, to get the opinions of the educators who are experts in DSL, and to get the opinions of the chemistry teachers about the competencies determined for DSL. Method: In the research, exploratory sequential design, one of the mixed research designs, was used. Semi-structured interviews were conducted with five educators who are experts in DSL, and their opinions about DSL's were collected and subjected to content analysis. These findings were blended with the information in the literature and a questionnaire was created to determine the competencies of chemistry teachers for DSL. This questionnaire was applied to 25 chemistry teachers working in Erzurum Provincial Directorate of National Education. Survey results were presented by descriptive statistical means. Findings: As a result of the analyzes made, the teacher competencies required for DSL; are grouped under three dimensions as professional competencies, technology and communication competencies, and personal competencies. It has been observed that chemistry teachers have knowledge about design skill workshops, but they do not have advanced knowledge about the types of workshops and the aims of the workshops. Conclusions: It has been determined that chemistry teachers have most of the competencies required for design skill workshops. However, it has been concluded that chemistry teachers do not have enough knowledge about the aims of the design skill workshops and how to organize activities in the workshops. It is thought that this is because teachers are not given more comprehensive training for design skill workshops.