A curious manuscript from the Beylik period: Recontextualizing Falname (No.5179)
Beylikler döneminden bir el yazması: Falname (No.5179)'nin yeniden bağlamlandırılması
  1. Tez No: 754237
  2. Yazar: RANA DEMİRİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY ARTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tez, Milli Kütüphane'de bulunan ve daha önce 16. yüzyıla tarihlenen Falname (no.5179) adlı bir el yazmasını incelemektedir. Çalışma, metin ve resimleri temel alarak yazmanın önerilenden daha erken, özellikle Beylikler döneminde üretilmiş olma sorusuna odaklanmaktadır. Yazmanın kendine özgü temsil tarzını oluşturan hem Eski Anadolu Türkçesi ile yazılmış olması, hem de her dizenin resimlenmiş olması; o dönemdeki fal geleneklerinin karmaşıklığını göstermesinin yanı sıra, resimli el yazması himayesinin özellikle Türkçeleşme hareketi bağlamında anlaşılmasına katkıda bulunmaktadır. Tezin birinci bölümünde, resimli yazmaların ve Türkçeleşme hareketlerinin ortaya çıktığı tarihsel arka plan ve fal uygulamalarının kitap geleneğine nasıl evrilip yaygınlaştığı kısaca ele alınmaktadır. İkinci bölüm, muhtevasını ve metnin fal bakarken nasıl uygulandığını ortaya koymak için Falnâme (no.5179)'nin özelliklerine odaklanmaktadır. Tezin son bölümü ise, yazmanın ana bileşenlerinden ikisi olan metin ve resimleri analiz ederek patronaj ve üslup konusunu detaylandırmaktadır. Böylelikle Falname (no.5179)'nin yeniden yorumlanmasına ve tarihsel bağlam kazanmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines a fortunetelling manuscript called Falname (no.5179) from the National Library of Turkey, which has previously been dated to the 16th century. The study focuses on the question of whether the manuscript was produced earlier than suggested, namely in the Beylik period, by analyzing the text and the illustrations. Written in Old Anatolian Turkish, and with each verse illustrated, the manuscript's unique mode of representation contributes to our understanding of the sophistication of bibliomantic traditions during this particular period, as well as the extent of illustrated manuscript patronage, especially in the context of vernacularization. The first chapter briefly surveys the historical background in which the illustrated manuscripts were commissioned and texts in vernacular Turkish were produced, and how the practices of fortunetelling evolved into bibliomantic traditions, after which they became widespread. The second chapter focuses on the characteristics of the Falname (no.5179), in order to discuss the content of the text and how it was utilized. The last chapter of this thesis elaborates on the issue of patronage by analyzing two major components, the text and the illustrations, in order to contribute to redating and recontextualizing Falname (no.5179).