Organ nakli alıcılarında stres baş etme ve algılanan sosyal destek travma sonrası büyümeye etkisi
The effect of stress coping and perceived social support on posttraumatic GROWTH in transplant recipients
- Tez No: 754251
 - Danışmanlar: PROF. DR. MAHİRE OLCAY ÇAM
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Konsultasyon ve Liyezon Psikiyatrisi Hemşireliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmanın amacı organ nakli alıcılarında stresle baş etme ve algılanan sosyal desteğin travma sonrası büyümeye etkisini incelemektir.Araştırma nakli üzerinden en az iki ay geçen, gönüllü olarak katılan 133 hasta ile yürütülmüştür. Araştırma 14.03.2022 – 10.06.2022 tarihleri arasında yapılmıştır. Verilerin toplanması amacıyla Kişisel Bilgi Formu, Travma Sonrası Stres Bozukluğu- Kısa Ölçek, Travma Sonrası Büyüme Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve Stresle Başa Çıkma Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistik parametrelerinden sayı, yüzde, standart sapma vb. kullanılmıştır. Ölçekler arasındaki ilişkileri saptamak için Spearman Korelasyon tekniği kullanılmıştır. Ayrıca değişkenler arasındaki etkileri belirlemek için adımsal regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate this relationship coping with stress and perceived social support on posttraumatic growth in individuals organ transplants recipients. The study was conducted with 133 patients who participated voluntarily, at least two months after transplantation. The research was carried out between 14.03.2022 and 10.06.2022. Personal Information Form, Post Traumatic Stress Disorder-Short Scale, Post Traumatic Growth Scale, Multidimensional Scale of Perceived Social Support and Coping with Stress Scale were used to collect data. In the analysis of data, descriptive statistics parameters such as number, percentage, standard deviation, etc. used. Spearman Correlation technique was used to determine the relationships between the scales. In addition, stepwise regression analysis was used to determine the effects between variables.