'Sessiz sakin'in Gürültülü Maceraları' serisinin değerler eğitimi bağlamında incelenmesi
An analysis of Sessiz Sakin'in Gürültülü Maceraları series in the context of values education
  1. Tez No: 754252
  2. Yazar: SEÇİL ORTAKÖYLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN DURUKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Ailede eğitim almaya başlayan çocuklar, okumayla tanıştığında önlerine yeni öğrenme alanları açılır. Bu alanlardan biri kitaplardır. Çocuklar, her an öğrenmeye açıktırlar. Bu yüzden okudukları kitaplardan da bazı davranışları, tutumları ve değerleri öğrenebilirler. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda çocuk kitaplarının bazı özellikleri taşıması şarttır. Özellikle seri niteliği gösteren kitaplar çocukların karşısına sıklıkla aynı kahramanı veya kahramanları çıkarmaları açısından önem arz etmektedir. Nitel desenin kullanıldığı bu çalışmada Melih Tuğtağ'ın yazdığı Sessiz Sakin'in Gürültülü Maceraları adlı kitap serisi değerler eğitimi bağlamında incelenmiştir. Doküman incelemesi ile elde edilen bulgular betimsel analize tabi tutulmuştur. Çalışmada incelenen eserler seriyi oluşturan on kitaptan oluşmaktadır. Bu kitaplar 2019 Türkçe Dersi Öğretim Programı'nda yer alan adalet, dostluk, dürüstlük, öz denetim, sabır, saygı, sevgi, sorumluluk, vatanseverlik ve yardımseverlik kök değerlerini içermeleri bakımından incelenmiştir. Yapılan inceleme sonucunda eserlerde kök değerlerin doğrudan veya örtük olarak örneklendiği toplam 796 bulgu tespit edilmiştir. Kitapların tamamında en sık rastlanan kök değer öz denetim, en az rastlanan kök değer ise adalettir. Öz denetim değerini sırasıyla sevgi, sorumluluk, dostluk, yardımseverlik, dürüstlük, vatanseverlik, sabır, saygı ve adalet değerleri takip etmektedir. Her kitapta her kök değerin yer almadığı, bazı kök değerlerin kitaplara dağılımının düzensiz olduğu tespit edilmiştir. Bu bulgulardan hareketle Sessiz Sakin'in Gürültülü Maceraları serisinin değerler eğitimi için uygun nitelikte ve yeterli bir kaynak olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Children who are educated by their parents in their early lives are introduced to new learning environments when they start to read. One of these learning areas is books. Childres are always open to learning, consequently they may learn some behaviours, attitudes and values from books they read. Considering this situation, it is imperative that children's books have certain qualities. In this study, in which the qualitative design was used, Sessiz Sakin'in Gürültülü Maceraları book series, written by Melih Tuğtağ, was examined in the context of values education. The findings obtained by document review were subjected to descriptive analysis. The documents examined in the study consist of ten books that make up the series. These books were analyzed in terms of including the root values of justice, friendship, honesty, self-control, patience, respect, love, responsibility, patriotism and benevolence in the 2019 Turkish Curriculum. As a result of the study, a total of 796 finding were identified in which the root values were directly or implicitly sampled in the books. The most common root value in all the books is self-control, and the least common is justice. The values of self-control are followed by love, responsibility, friendship, benevolence, honesty, patriotism, patience, respect and justice. It has been determined that every value is not inclueded in every book, and distribution of some root values to the books is irregular. Based on these findings, it was conclueded that Sessiz Sakin'in Gürültülü Maceraları series is an appropriate and sufficient resource for values education.