On some best proximity point results via F-contraction on Quasi metric space
Quasi metrik uzaylarda 𝛬-büzülme yardımıyla bazı en iyi yakınlık noktası sonuçları üzerine
  1. Tez No: 754255
  2. Yazar: ABEER MAJID ABED ABED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ASLANTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Dört bölümden oluşan bu tezin birinci bölümünde, tezin gerekçesi sunulmakta ve sabit nokta teorisi ile ilgili bazı bilgiler verilmektedir. İkinci bölümde, metrik ve yarı metrik uzayın tanımlarını ve özelliklerini hatırlayacağız. Ayrıca sabit nokta teorisi ile ilgili tanımlar ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde, yarı metrik uzaylarda çok değerli eşlemeler için F-büzülme yoluyla bazı sol ve sağ en iyi yakınlık noktası sonuçlarını elde ediyoruz. Dördüncü bölümde ise sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. In the first chapter, we present the motivation of the thesis and some information related to fixed point and best proximity point theories are given. In the second chapter, we recall the definitions of metric and quasi metric space, and their properties. Also, we give some concepts, definitions and theorems about the fixed point theory. In the third chapter, we obtain some left and right best proximity point results via 𝛬-contraction for multivalued mappings on quasi metric spaces. In the fourth chapter, we conclusion and recommendation are given.