Metrik uzaylarda F-büzülme yardımıyla bazı en iyi yakınlık noktası sonuçları
Some best proximity point results via F-contraction on metric spaces
- Tez No: 835754
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ASLANTAŞ, DOÇ. DR. HAKAN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tez çalışmasında öncelikle sabit nokta teorisinin tarihsel süreci hakkında özet bir bilgi verilmiştir. Tezin anlaşılabilirliğini kolaylaştırmak için literatürde yer alan çalışmalar ile birlikte kendi sonuçlarımızı ifade ve ispat ederken kullanacağımız bazı önemli tanım, teorem ve örnekler verildi. Ardından küme değerli ve F-büzülme dönüşümleri için elde edilen sabit nokta sonuçları üzerinde duruldu. En iyi yakınlık noktası kavramı ve teoremleri ifade edildikten sonra Feng-Liu ve Wardowski'nin yaklaşımları dikkate alınarak yeni tip F-büzülmesi ile bazı en iyi yakınlık noktası sonuçları elde edildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, firstly, the historical process of the fixed point theory is briefly given. In order to facilitate the understanding of the thesis, some important definitions, theorems and examples in the literature that we will use while expressing and proving our own results are given.Then,the fixed point results obtained for the set-valued and F-contraction mappings are given. After expressing the best convergence point concept and theorems, some best convergence point results are obtained using the new type F-contraction by considering the approaches of Feng-Liu and Wardowski.