Gastronomi etkinlikleri ve şeflerin bakış açısıyla türkiye'de gastronomi etkinlikleri yönetimi
Gastronomy events and management of gastronomy events in turkey with the perspectives of chefs
- Tez No: 754260
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSER YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Tezde, günümüzde turizmde önemli bir çekicilik unsuru olarak görülen gastronomi etkinlikleri konu edilmektedir. Gastronomi etkinliklerinin başlıcaları olan ve bu alanda en sık gerçekleştirilen festivaller, yarışmalar ve fuar etkinlikleri ele alınarak Dünya'da ve Türkiye'de öne çıkan gastronomi etkinliklerine yer verilmiştir. Araştırmanın bu bağlamda amacı; Türkiye'de gastronomi etkinliklerinin mevcut durumunu tespit ederek, Türk gastronomisini geliştirebilecek ve etkin tanıtım sağlayabilecek düzeyde nitelikli etkinliklerin planlanması, yönetimi ve sürdürülebilirliği konusunda profesyonel bir bakış açısı sunmaktır. Bu doğrultuda Türkiye'de gastronomi alanının önemli bir paydaşını oluşturan ve gastronomi etkinliklerine çeşitli şekillerde katılımları ve deneyimleri olan mutfak şeflerinin görüşlerine başvurularak bir saha araştırması yürütülmüştür. Çalışmada, nitel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış derinlemesine yüz yüze görüşme tekniği kullanılmıştır. Elde edilen verilere içerik analizi uygulanmış ve direk alıntılara yer verilmiştir. Şeflerin genel olarak görüşlerinden elde edilen bulgular; Türkiye'de yapılan etkinliklerde ciddi eksiklikler olduğunu göstermektedir. Özellikle düzenlenen yarışma etkinlerinde etik olmayan davranışlar ve uygulama süreçlerinde ciddi sıkıntılar dikkat çekmektedir. Katılımcılar, yurtdışı etkinliklere göre çok düşük bütçeler ve yetersiz ekipmanlar ile gerçekleştirilmek zorunda kalınan bu etkinliklerin geliştirilmesi, etkin bir gastronomi etkinlik yönetimi sürecinin nasıl planlanması, hangi paydaşlara yer verilmesi gerektiği ve diğer kritik konularda öneriler sunmuşlardır. Şeflerin görüş ve önerilerinden yola çıkarak araştırma sonucunda bir gastronomi yarışması yönetim modeli de oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the thesis, gastronomy events, which are seen as an important element of attraction in tourism today, are discussed. Festivals, competitions and fairs, which are the main and most frequently held gastronomy events, were discussed and important gastronomy events held in this context in the world and in Turkey were discussed. The aim of the thesis in this context; To provide a professional perspective on the planning, management and sustainability of qualified events that can improve Turkish gastronomy and provide effective promotion. In this direction, a field research was conducted by consulting the opinions of the kitchen chefs, who are an important stakeholder in the field of gastronomy in Turkey and who have participated and experienced in various ways in gastronomy events. In the study, semi-structured in-depth face-to-face interview technique, one of the qualitative research methods, was used. Content analysis was applied to the obtained data and direct quotations were included. Findings obtained from the general opinions of the chefs; It shows that there are serious deficiencies in the activities held in Turkey. Especially in the competition events organized, unethical behaviors and serious problems in the implementation processes draw attention. Participants offered suggestions on the development of these events, which had to be held with very low budgets and insufficient equipment compared to international events, how to plan an effective gastronomic event management process, which stakeholders should be included, and other critical issues.