Kamu kurumlarında Altı Sigmanın personel yönetimine etkisi; Uşak Üniversitesi örneği
The effect of Six Sigma in public institutions on personnel management; University of Uşak sample
- Tez No: 754270
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SOBA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Kamu kurumlarında Personel Daire Başkanlığı veya İnsan Kaynakları Daire Başkanlığı çok önemli bir yere sahiptir. İnsan, sermayeden bile önemli bir haldedir. Kamu kurumlarının olmazsa olmazıdır. Kamu kurumlarında insan gücü planlaması yapmak, personel politikaları konularında çalışmalar yapmak ve geliştirmenin yanında işe uygun kişiyi bulma, yerleştirme, eğitme, ücret, izin, terfi ile emeklilik konularında birçok görevleri bulunmaktadır. Bu işlemleri yaparken çeşitli hatalar, sorunlar ve sıkıntılar ile karşı karşıya kalınmaktadır. Bu hatalar bu çalışmada Altı Sigma perspektifinden değerlendirilmeye çalışılacaktır. Kamu kurumlarında Altı Sigma'nın personel yönetimine etkisini ölçmede Uşak Üniversitesi Personel Daire Başkanlığında görev yapan personel ile yapılan yüz yüze görüşmede nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Yapılan araştırma sonucu, kişilerin bireysel karşılaştıkları hatalar üzerinde durulmuştur. Altı Sigma hakkında herhangi bir bilgiye sahip olmamaları araştırmanın önemini ortaya koymaktadır. Bu çalışmadaki amacımız kamu kurumlarında yaşanan hataların Altı Sigma boyutuna indirgemeye çalışarak sıfır hataya ulaşmaktır.
Özet (Çeviri)
Personnel Department or Human Resources Department has a very important place in public institutions. People is even more important than capital. It is indispensable for public institutions. In addition to making manpower planning in public institutions, working on personnel policies and developing them, they have many duties in finding the right person for the job, placement, training, wages, leave, promotion and retirement. While performing these operations, various errors, problems and troubles are encountered. These errors will be tried to be evaluated from the perspective of Six Sigma in this study. In order to measure the effect of Six Sigma on personnel management in public institutions, qualitative research method was used in the face-to-face interviews with the personnel working in the Personnel Department staff of Uşak University. As a result of the research, the mistakes that individuals encounter individually are emphasized. The fact that they do not have any knowledge about Six Sigma reveals the importance of the research. Our aim in this study is to reach zero errors by trying to reduce the errors experienced in public institutions to the Six Sigma dimension.