Perilingual dönemde amplifikasyon uygulanmış çocukların okuduğunu anlama becerilerinin aynı yaş grubundaki normal işitmeye sahip çocuklarla SOBAT (Sesli okuma becerisi ve okuduğunu anlama testi) ile kıyaslanması
Comparison of reading comprehension skills of childrenwith amplification in the perilingual period with children with normal hearing in the same age group, with SOBAT (Reading aloud and reading comprehension test)
- Tez No: 754271
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
İşitme duyusu, dil gelişimininde temel unsurlardandır. Ayrıca bilişsel ve duyusal gelişimde de oldukça önemlidir. İşitme engelli çocuğun ses üretebilmesi ve çevredeki sesleri algılayarak taklit edebilmesi, işitmedeki kayıp sebebiyle oldukça güçtür. (Onan, 2012, s. 156). Bu yüzden işiten çocuklarla aralarında farklılık gözlenmektedir. İşitme yetersizliği erken teşhisle tespit edilirse verilecek eğitimle ve uygulanacak amplifikasyon ile konuşulanları anlayabilmesi mümkün olabilmektedir. (Deretarla,S. Bal 2004).İşitme engelli çocukların toplumla iletişim kurmalarına olumlu katkı sağlayacak okuma becerisinin gelişimi de oldukça önemlidir. Okuma, bilgiyi iletmede araçtır. Bu araçla okuyucu, okuduğu metinden yeni bilgiler kazanmaktadır. İnsanlar günlük yaşamlarında birçok bilgiyi bu beceriyle edinmektedirler. Okuma becerisinin gerçekleşebilmesi için okuduğunu anlama gereklidir. İşitme engelli çocuk içinse okuduğunu anlama oldukça karmaşık bir süreçtir. (Necati Demir, Esra Nur Tiryaki Ortaokulda Öğrenim Gören İşitme Engelli Öğrencilerin Okuduğunu Anlama Becerilerinin Çeşitli Değişkenler Açısından Değerlendirilmesi) İşitme engelinin ortaya çıkarmış olduğu bu anlama ve dil handikaplarının çağımız teknolojisinin getirisi amplifikasyon aracılığıyla ekarte edilmesi veya en aza indirilmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The sense of hearing is one of the basic elements in language development. It is also very important in cognitive and sensory development. It is very difficult for a hearing-impaired child to produce sounds and to imitate by perceiving the sounds in the environment, due to hearing loss. (Onan, 2012, p. 156). Therefore, there is a difference between them and hearing children. If hearing impairment is detected with early diagnosis, it will be possible to understand what is spoken with the training and amplification to be applied. (Deretarla, S. Bal 2004). The development of reading skills, which will contribute positively to the communication of hearing- impaired children with the society, is also very important. Reading is a means of conveying information. With this tool, the reader gains new information from the text he reads. People acquire a lot of information in their daily lives with this skill. Reading comprehension is necessary for the realization of reading skill. For a deaf child, reading comprehension is a very complex process. (Necati Demir, Esra Nur Tiryaki Evaluation of Reading Comprehension Skills of Hearing Impaired Students in Secondary School in Terms of Various Variables). It is aimed to rule out or minimize these comprehension and language handicaps caused by the hearing impairment through amplification, which is the gaining of modern technology.