Impacts of electrolyte, ADH hormones، alpha defensin in patients infected with COVID-19
Kovid -19 ile enfekte hastalarda elektrolit, ADH hormonları، alpha defensın'in etkileri
- Tez No: 754273
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAİZAFOON NABEEL NASIF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
SARS'a neden olan koronavirüs 2'nin neden olduğu hastalık, bu yıl COVID-19 (SARS-CoV-2) olarak tanımlandı. Akut solunum sıkıntısı sendromunun asemptomatik bir durumu ve çoklu organ yetmezliği COVID-19'dan kaynaklanabilir. 15 Aralık 2021 ile 30 Nisan 2022 tarihleri arasında Irak, Bağdat'taki Al-Kindi Eğitim Hastanesi Üniversitesi'nden Na düzeyi düşük (37), Na++ düzeyi normal (37) ve K+ düzeyi yüksek (37) hastalardan örnekler alındı. ) ve hepsinde sistemlerinde yüksek D. Dimer seviyeleri bulunan hasta örneklerinden hariç tutulan iki hastadan.
Özet (Çeviri)
Disease caused by coronavirus 2, which causes SARS, has been identified as COVID-19 this year (SARS-CoV-2). An asymptomatic condition to an acute respiratory distress syndrome and multi-organ failure may be caused by COVID-19. Samples were collected from Al-Kindi Teaching Hospital University in Baghdad, Iraq, between December 15, 2021 and April 30, 2022, from patients with low Na++ levels (37), with normal Na++ levels (37), with high K+ levels (37), and from two patients who were excluded from the patient samples, all of whom had high levels of D. Dimer in their systems.