Implementation and control of wind turbines based on doubly-fed induction generators
Çift beslemeli endüksiyon jeneratörlerine dayalı rüzgar türbinlerinin uygulanması ve kontrolü
  1. Tez No: 754294
  2. Yazar: ABDULLAH MUWAFAQ OTHMAN ALYOUSUF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, çift beslemeli asenkron jeneratörlere dayalı rüzgar türbinlerinin MATLAB/Simulink tabanlı modellenmesi, uygulanması ve kontrolü ele alınmaktadır. Ayrıntılı olarak, yenilenebilir enerji olarak rüzgar enerjisinin geniş bir arka planı sunulurken, bunun için kullanılan jeneratörlerin bir sınıflandırması yapılmış ve açıklanmıştır. Sırasıyla, rüzgar türbini sistemlerinin enerji verimliliğini artırmadaki avantajlarını ve katkılarını hatırlatan çift beslemeli asenkron jeneratörlerin (ÇBAG) bir genel bakışı sunulmaktadır. Çift beslemeli asenkron jeneratörlere dayalı rüzgar türbinlerinin enerji verimleri ile diğer jeneratörlere dayalı rüzgar türbinlerinin enerji verimlerinin karşılaştırılması yapılmıştır. Ayrıca çift beslemeli asenkron jeneratörlerin akım kontrol süreci değerlendirilmiş ve modellenmiştir. Son olarak, mevcut kontrolörlerin incelenmesi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, we deal with the MATLAB/Simulink modelling, implementation, and control of wind turbines based on doubly-fed induction generators. in detail, a background of wind blow energy as renewable energy is submitted, while the classification of generators used for a wind turbines are presented. In turn, a preview of doubly-fed induction generators (DFIGs) is presented recalling their advantages and contributions to improving the energy efficiency of wind turbine systems. Also, a comparison between the efficiency of energy of wind turbines which are based on doubly-fed induction generators, and the efficiency of energy of wind turbines which are based on other generators is made. Furthermore, the control process of the doubly-fed induction generators current is evaluated and modelled. Eventually, the investigation of the current controllers is presented.