Tuber aestivum Vittad. ve Tuber borchii Vittad. ile aşılanmış bazı orman ağacı fidanlarında mikorizal kolonizasyon başarısının belirlenmesi
Determination of mycorrhizal colonization success in some forest tree seedlings inoculated with Tuber aestivum Vittad and Tuber borchii Vittad.
- Tez No: 754310
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE TUĞBA DOĞMUŞ LEHTİJARVİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ REFİKA CEYDA BERAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu yüksek lisans tezi kapsamında ülkemizde önemli yayılış alanına sahip, Quercus robur L. ve Quercus coccifera L. fidanlarında, T. aestivum ile T. borchii türlerinin mikorizal kolonizasyon oranları incelenmiştir. Bu amaçla doğal meşe alanlarından toplanan meşe tohumları askospor aşılama tekniği ile inokule edilmiş ve Denizli Orman Fidanlık Müdürlüğü'nde bulunan steril serada bir vejetasyon dönemi boyunca inkube edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, T. aestivum enfekteli kök oranının (PT) Q. robur için 0.55, Q. coccifera için 0.41, T. borchii enfekteli kök oranının Q. robur için 0.52, Q. coccifera için 0.48 olduğu belirlenmiştir. Sonuçlara göre Q. robur, her iki ektomikorizal fungus türü için mikorizal gelişme oranının en yüksek olduğu meşe türüdür.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this master thesis, mycorrhizal colonization rates of T. aestivum and T. borchii species were investigated in Quercus robur L. and Quercus coccifera L. seedlings, which have an important distribution area in our country. For this purpose, oak seeds collected from natural oak fields were inoculated with ascospore grafting technique and incubated during a vegetation period in a sterile greenhouse located in Denizli Forest Nursery Directorate. As a result of the analysis, it was determined that the rate of T. aestivum infected roots (PT) was 0.55 for Q. robur, 0.41 for Q. coccifera, and the rate of T. borchii infected roots was 0.52 for Q. robur and 0.48 for Q. coccifera. According to the results, Q. robur is the oak species with the highest mycorrhizal growth rate for both ectomycorrhizal fungi species.